Warszawa. Od soboty 27. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie. Wyjątkowa edycja
W sobotę 12 czerwca rozpocznie się 27. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie. To najstarsze i jedno z najbardziej znaczących na świecie wydarzeń artystycznych poświęconych plakatowi.
12.06.2021 | aktual.: 06.03.2024 20:54
Jak podkreśla stołeczny ratusz w komunikacie, ta edycja jest wyjątkowa, bo w 2020 r. nie zorganizowano Biennale z powodu pandemii. W związku z tym zaprezentowane zostaną najwybitniejsze prace wykonane przez artystki i artystów z całego świata w czasie między poprzednią i bieżącą edycją.
W ramach Biennale odbywają się dwa konkursy o charakterze otwartym: Konkurs Główny oraz Konkurs Tematyczny. Kwestią, do której odnieśli się uczestnicy Konkursu Tematycznego jest "Zmieniający się świat a zdrowie".
Organizatorzy pisali o tym temacie: "Żyjemy w społeczeństwie ryzyka. Ścierają się ze sobą i mediują globalizacja i wszelka lokalność. Kontrasty rzucają się w oczy. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) 11 marca 2020 roku ogłosiła wybuch pandemii COVID-19. Świat nadal się z nią nie uporał. Ale są tez inne zjawiska wpływające na zdrowie. Należą do nich degradacja środowiska naturalnego i globalna zmiana klimatu. Zmagamy się z także chorobami cywilizacyjnymi – pochodną osiągnięć ludzkości. Problematyka zdrowia we współczesnym świecie ma bardzo szeroki zakres! Zobaczmy, jak widzą ją plakaciści!".
Jedną z wystaw towarzyszących jest "Tolerancja". Ekspozycję można już oglądać w PROM Kultury Saska Kępa przy Brukselskiej. To zbiorowa wystawa, która ma kolejne odsłony. Lokalni artyści ilustrują na swoich plakatach słowo "tolerancja" zapisane w ich ojczystym języku. Plakaty pojawiają się w przestrzeni publicznej – w parkach, na kampusach uniwersyteckich i autobusach.
Wernisaż wystaw pokonkursowych oraz ogłoszenie wyników odbędzie się w sobotę w Pałacu Czapskich. Wystawy dostępne będą dla publiczności od 13 czerwca do 28 sierpnia.