Trwa ładowanie...

Warszawa. Od soboty 27. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie. Wyjątkowa edycja

W sobotę 12 czerwca rozpocznie się 27. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie. To najstarsze i jedno z najbardziej znaczących na świecie wydarzeń artystycznych poświęconych plakatowi.

Warszawa. Biennale Plakatu w Muzeum Plakatu w Wilanowie, 2010 r.Warszawa. Biennale Plakatu w Muzeum Plakatu w Wilanowie, 2010 r.Źródło: Agencja Gazeta, fot: Grażyna Jaworska
d1jvzzr
d1jvzzr

Jak podkreśla stołeczny ratusz w komunikacie, ta edycja jest wyjątkowa, bo w 2020 r. nie zorganizowano Biennale z powodu pandemii. W związku z tym zaprezentowane zostaną najwybitniejsze prace wykonane przez artystki i artystów z całego świata w czasie między poprzednią i bieżącą edycją. 

W ramach Biennale odbywają się dwa konkursy o charakterze otwartym: Konkurs Główny oraz Konkurs Tematyczny. Kwestią, do której odnieśli się uczestnicy Konkursu Tematycznego jest "Zmieniający się świat a zdrowie". 

Organizatorzy pisali o tym temacie: "Żyjemy w społeczeństwie ryzyka. Ścierają się ze sobą i mediują globalizacja i wszelka lokalność. Kontrasty rzucają się w oczy. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) 11 marca 2020 roku ogłosiła wybuch pandemii COVID-19. Świat nadal się z nią nie uporał. Ale są tez inne zjawiska wpływające na zdrowie. Należą do nich degradacja środowiska naturalnego i globalna zmiana klimatu. Zmagamy się z także chorobami cywilizacyjnymi – pochodną osiągnięć ludzkości. Problematyka zdrowia we współczesnym świecie ma bardzo szeroki zakres! Zobaczmy, jak widzą ją plakaciści!".

Jedną z wystaw towarzyszących jest "Tolerancja". Ekspozycję można już oglądać w PROM Kultury Saska Kępa przy Brukselskiej. To zbiorowa wystawa, która ma kolejne odsłony. Lokalni artyści ilustrują na swoich plakatach słowo "tolerancja" zapisane w ich ojczystym języku. Plakaty pojawiają się w przestrzeni publicznej – w parkach, na kampusach uniwersyteckich i autobusach.

d1jvzzr

Wernisaż wystaw pokonkursowych oraz ogłoszenie wyników odbędzie się w sobotę w Pałacu Czapskich. Wystawy dostępne będą dla publiczności od 13 czerwca do 28 sierpnia.

RPP abdykowała? Prof. Hausner w mocnych słowach o Glapińskim

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1jvzzr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jvzzr
Więcej tematów