Warszawa. Nowy maluch w stołecznym zoo. To paw kongijski
W stołecznym zoo na świat przyszło trzecie w tym miesiącu pisklę pawi kongijskich. W europejskich ogrodach zoologicznych żyje tylko 24 przedstawicieli tego gatunku.
Jak poinformowała w mediach społecznościowych Ptaszarnia Warszawskiego ZOO, na świat przyszło trzecie w tym miesiącu pisklę pawi kongijskich (Afropavo congensis).
Tym razem malucha doczekała się druga para. Zoo podkreśla, że "ten fakt nas bardzo cieszy, ponieważ jak do tej pory, w tym roku tylko w warszawskim zoo udało się rozmnożyć ten wyjątkowy gatunek".
Europejska populacja to zaledwie 24 osobniki w dziewięciu ogrodach zoologicznych. Spośród tego w Warszawie mieszkają aż trzy pary.
- Można śmiało stwierdzać, że od pewnego czasu pawie kongijskie to zdecydowanie nasza specjalność - chwalą się dumni pracownicy ogrodu zoologicznego.
Warszawa. Paw kongijski żyje na dnie lasów
Paw kongijski to gatunek ptaka z podrodziny bażantów w rodzinie kurowatych. Występuje endemicznie w Demokratycznej Republice Konga. Ptak ten żyje na dnie lasów. Pawie kongijskie zostały odkryte w latach 30. XX wieku.
Samce są przeważnie ciemnoniebieskie na całej powierzchni z metaliczno zielonymi i fioletowymi odbarwieniami. Ogony ich są krótsze niż u Pawia królewskiego oraz nie posiadają charakterystycznego wzoru na ogonie. Sterczący czub jest koloru białego z pojedynczymi ciemnymi piórami z tyłu. Szyja jest czerwono - brązowa.
Samica także w znaczący sposób różni się od azjatyckich gatunków. Pierś, podbrzusze oraz czoło są koloru jasno kasztanowego, a grzbiet jest metaliczno zielony.
Gatunek ten wykazuje podobieństwo do perliczek. Być może istnieje historyczny łącznik pomiędzy tymi dwoma rodzinami.
Paw kongijski zamieszkuje lasy tropikalne. Łączy się w pary na całe życie. Samica znosi 2–3 jaja w gnieździe w spróchniałym pniu drzewa. Młode wylęgają się po 27–28 dniach.
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody uznaje pawia kongijskiego za gatunek narażony nieprzerwanie od 1994 roku. Liczebność populacji szacuje się na 2,5–10 tysięcy dorosłych osobników. Trend liczebności populacji jest spadkowy.