Trwa ładowanie...

Warszawa. Mural Kory na Bielanach. Symboliczne odsłonięcie w urodziny

W dniu 70. urodzin Kory na budynku przy ulicy Żeromskiego 44/50 na Bielanach odsłonięto mural upamiętniający piosenkarkę. Na muralu wokalistka zespołu Maanam jest otoczona kwiatami róż. W otoczeniu budynku posadzono 320 krzewów różanych.

Warszawa. Odsłonięcie muralu KoryWarszawa. Odsłonięcie muralu KoryŹródło: Urząd m.st. Warszawa, fot: Urząd m.st. Warszawa
d2bxvtw
d2bxvtw

- Mural bardzo, ale to bardzo mi się podoba. To jest cała Kora. Jestem bardzo szczęśliwy, że pamięć po mojej żonie trwa i jest żywa. Bo choć Kory nie ma wśród nas, to ona żyje. Bardzo się cieszę, że została uhonorowana w tak piękny sposób. I to w dodatku w jej urodziny - mówi Kamil Sipowicz, mąż zmarłej trzy lata temu Olgi "Kory" Sipowicz.

Mural znajduje się na ścianie szczytowej kamienicy od strony ulicy Kleczewskiej. Przedstawia wokalistkę zespołu Maanam otoczoną kwiatami róż. Motyw jest nawiązaniem do utworu "Róża", w którym Kora śpiewała o miłości i wielkich emocjach. W otoczeniu budynku, gdzie znajduje się mural, posadzono 320 różanych krzewów.

Miejsce muralu jest nieprzypadkowe. Kora i Kamil Sipowicz na Bielanach zamieszkali w 2000 roku. Dom przy malowniczej, słynnej z zabytkowych latarń gazowych ulicy Płatniczej dla swoich przyjaciół wybrała Małgorzata Kittel. Kora bardzo szybko podjęła decyzję o zamieszkaniu na Starych Bielanach. – Kiedy po praz pierwszy oglądaliśmy ten dom, Kora usiadła na fotelu na tarasie i powiedziała, że się stąd nie rusza – wspomina Sipowicz.

Warszawa. Symboliczne odsłonięcie muralu Urząd m.st. Warszawa
Warszawa. Symboliczne odsłonięcie muraluŹródło: Urząd m.st. Warszawa, fot: Urząd m.st. Warszawa

- Pielęgnowanie pamięci o lokalnej historii jest niezwykle ważne, bo historia Bielan to również ludzie, nasi wspaniali artyści i sąsiedzi. Niezmiernie cieszę się, że od teraz Kora będzie każdego dnia spoglądała na Bielany. Mural będzie przypominać nie tylko o jej piosenkach, ale także o bezgranicznym umiłowaniu wolności. Wolności, którą każdego dnia należy pielęgnować. A jak kilka lat temu powiedział Pan Kamil Sipowicz, Kora jest wolnością - powiedział Grzegorz Pietruczuk, burmistrz dzielnicy Bielany m.st. Warszawy.

Warszawa. Uroczystość odsłonięcia muralu Urząd m.st. Warszawa
Warszawa. Uroczystość odsłonięcia muraluŹródło: Urząd m.st. Warszawa, fot: Urząd m.st. Warszawa

Na uroczystości była obecna również Anna Kubczak, siostra Kory oraz Milo Kurtis, współzałożyciel Maanamu. - Kiedy przyjmowałem Korę do zespołu, nie wiedziałem, że ta piękna dziewczyna nie tylko zrobi rewolucję na polskiej scenie muzycznej, ale sama będzie rewolucją. Przyjaźniliśmy się ponad czterdzieści lat. Kora była nieskończenie dobra, mądra, oczytana i piekielnie inteligentna. Mural jest nie tylko piękny, ale oddaje charakter tej cudownej postaci. Patrzę na mural i myślę sobie: Kora, super, że cię znałem - mówił muzyk.

Warszawa. Na uroczystość przybyli fani artystki Urząd m.st. Warszawa
Warszawa. Na uroczystość przybyli fani artystkiŹródło: Urząd m.st. Warszawa, fot: Urząd m.st. Warszawa

Warszawa. Powstanie kolejny mural

Na drugiej ścianie szczytowej tego samego budynku, jeszcze w czerwcu powstanie malunek z wizerunkiem Krystyny Sienkiewicz. Aktorka przez lata mieszkała na Starych Bielanach przy ulicy Płatniczej i była sąsiadką Kory.

d2bxvtw

Prace przy muralach ruszyły w maju 2020 roku, a inicjatywa początkowo wymagała zgody wspólnoty mieszkaniowej oraz Stołecznego Konserwatora Zabytków. W listopadzie ubiegłego roku do prac włączyły się rodziny artystek. Projekty murali wyłoniono w kwietniu tego roku.

Warszawa. W otoczeniu muralu posadzono róże Urząd m.st. Warszawa
Warszawa. W otoczeniu muralu posadzono różeŹródło: Urząd m.st. Warszawa, fot: Urząd m.st. Warszawa

Projektantem muralu jest ilustrator Tomasz Majewski, a wykonawcą Good Looking Studio. W prace nad dziełem włączył się także Kamil Sipowicz, który od początku wspierał inicjatywę Dzielnicy Bielany.

Aleksander Kwaśniewski o wpisie Ryszarda Terleckiego. Nie owijał w bawełnę

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2bxvtw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bxvtw
Więcej tematów