RegionalneWarszawaWarszawa. Moja pamiątka. Przejmujące eksponaty do nowej kolekcji Muzeum Historii Polski

Warszawa. Moja pamiątka. Przejmujące eksponaty do nowej kolekcji Muzeum Historii Polski

To muzeum czeka na nową siedzibę, a jednocześnie tworzy nową własną kolekcję ludzkich losów, emocji i wspomnień. W konkursie na pamiątką, obrazującą wielowątkową i trudną historię Polski, nadesłano do MHP ponad 400 prac.

Warszawa. Moja pamiątka. Przejmujące eksponaty do nowej kolekcji Muzeum Historii Polski
Warszawa. Moja pamiątka. Przejmujące eksponaty do nowej kolekcji Muzeum Historii Polski
Źródło zdjęć: © Muzeum Historii Polski

15.07.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:33

Akcja tworzenia prywatnych eksponatów historycznych skierowana była do osób po 60. roku życia. To tacy ludzie są cennym archiwum - pamiętają życie w komunistycznej Polsce, karnawał ”Solidarności”, stan wojenny, przełom systemowy, trudne, ale pełne nadziei lata po transformacji. Mają często do opowiedzenia wiele więcej, jeśli są starsi, pamiętają też lata wojny lub powojenną odbudowę i dorastanie na wielkim placu budowy.

Muzeum rozpisało konkurs na wspomnienia i pamiątki z domowych archiwów. Chodziło o materialny znak historycznych przemian - zdjęcie, dokument, film wideo, które mogły być punktem wyjścia do opowieści zamieszczonej na blogu, kanale w mediach społecznościowych lub w formie pamiętnika.

Warszawa. Moja pamiątka. Muzeum Historii Polski w budowie

Przesłane do muzeum przedmioty i relacje staną się nową wirtualną wystawą Muzeum Historii Polski. Pełno będzie na niej emocji. - W rozmowach telefonicznych usłyszeliśmy dużo wzruszających historii rodzinnych - mówi Gabriela Sierocińska-Dec, koordynatorka akcji społecznej #MojaPamiątka.


”Tata nigdy nie dał się przekonać do wstąpienia do partii. Wielokrotnie powtarzał nam, że ‚Polska Ludowa nie jest Polską’. Ubolewał też, kiedy w czasach PRL wpisano Mu w Książeczce Wojskowej jako miejsce urodzenia – ZSRR, a w innej: narodowość – ZSRR. Podkreślał nam zawsze, że posiada świadectwa szkolne i wojskowe z orłem z koroną” - napisała Teresa Bodynek, która postanowiła muzeum powierzyć swoją opowieść o swoim ojcu Romanie, pochodzącym ze Lwowa i nadesłać zdjęcie jego książeczki wojskowej.

Warszawa. Moja pamiątka. Przejmujące eksponaty do nowej kolekcji Muzeum Historii Polski
Warszawa. Moja pamiątka. Przejmujące eksponaty do nowej kolekcji Muzeum Historii Polski

Zdjęcie z placu św. Piotra Watykanie nadesłała Helena Dłubała. Fotografię zrobiono 13 maja 1981 roku.“Nagle usłyszałam trzy strzały, w ogóle nie skojarzyłam, nie spodziewałam się, że mogą to być strzały wymierzone w Jana Pawła II. Zerwały się gołębie, ludzie znajdujący się na dachu zaczęli biec w dół. Nastąpiło niezwykłe poruszenie. Wszystko się wyjaśniło: strzały były skierowane do Ojca Świętego; zakonnica złapała zamachowca. Zjechało się bardzo dużo samochodów włoskiej policji, były włączone syreny policyjne. W górze nad placem latały helikoptery. Nastąpiło ogólne poruszenie, płacz i modlitwy” - opisuje Helena Dłubała.

Warszawa. Moja pamiątka. Muzeum Historii Polski w Parku Niepodległości

Odręcznie napisany list i kserokopię rodzinnych fotografii, w tym zdjęcia krawata i krzyżyka nadesłała pani Elżbieta. To opowieść o jej rodzicach, którzy w 1939 roku przeżyli dramatyczne chwile, ledwo unikając śmierci. Losy ich córki też nie było łatwe - pamięta okupację, ukrywanie się, obawy kilkuletniego dziecka o własne życie. Pani Elżbieta załączyła zdjęcie krawata, należącego do ojca. Zdjął go, gdy był wypędzany ze schronu pod Placem Bankowym na rozstrzelanie w Hali Mirowskiej.

Warszawa. Moja pamiątka. Przejmujące eksponaty do nowej kolekcji Muzeum Historii Polski
Warszawa. Moja pamiątka. Przejmujące eksponaty do nowej kolekcji Muzeum Historii Polski

Muzeum Historii Polski stara się szczególną opieką otaczać najważniejsze wątki polskiej historii - państwa i narodu, opowiadać o wolności, tradycjach parlamentarnych, ruchach obywatelskich i polskiej walce o niepodległość.

Nowa siedziba placówki powstaje na terenie Cytadeli Warszawskiej. Jednocześnie buduje się nieopodal nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego. Po ukończeniu budynków powstanie tu ośrodek historyczny. W kompleksie, zwanym Parkiem Niepodległości, znajdzie się też istniejące już Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskie.

Na powierzchni ponad 30 hektarów powstaną też miejsca rekreacji i wypoczynku, dwukondygnacyjny parking podziemny dla samochodów osobowych oraz miejsca postojowe dla autokarów.

Muzeum Historii Polski to jedno z najnowocześniejszych muzeów powstających w Europie. Jak oczekują organizatorzy, ma stać się ”miejscem wielowymiarowego kontaktu z historią Polski, refleksji nad dziejami ojczystymi oraz forum dyskusji, miejscem zdobywania wiedzy i obcowania z kulturą - ośrodkiem życia społecznego”. Na powierzchni ok. 44 tysięcy metrów kwadratowych powstaną wystawy stałe, czasowe i miejsca rekreacji dla odwiedzających.

Wystawa stała przedstawi ponadtysiącletnie dzieje państwa i narodu polskiego, znajdzie się na niej około 3000 muzealiów oraz kilkadziesiąt replik ważnych obiektów historycznych.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)