Warszawa. Mieszkańcy protestują przeciw spalarni na Siekierkach. PGNiG odpowiada
Mieszkańcy nie chcą spalarni śmieci w EC Siekierki. Dotychczas pod protestem podpisało się już blisko 1300 osób. Znamy odpowiedź w tej sprawie właściciela elektrociepłowni - PGNiG Termika.
Protest zorganizowali przedstawiciele Stowarzyszenia Augustówka Małe Siekierki IV. Organizatorzy strajku wskazują, że "negatywne oddziaływanie i pogorszenie warunków życia mieszkańców dotyczy zarówno emisji gazów i pyłów do powietrza, jak i znacznie zwiększonym transportem samochodowym odpadów do i z planowanej instalacji".
W manifeście zawarto obawy mieszkańców okolicy. Chodzi m.in. o to, że osoby mieszkające na Mokotowie w Warszawie nie chcą, aby koło ich domów przejeżdżało co roku dodatkowo 63 tysiące emitujących toksyczne spaliny i hałasujących tirów.
Warszawa. "Trzaskowski nie dopełnił obowiązku"
Zdaniem protestujących, to prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, nie dopełnił obowiązku polegającego na umożliwieniu realnego udziału społeczeństwa w konsultacjach. Ponadto Trzaskowski miał dopuścić się licznych nieprawidłowości związanych z informowaniem lokalnej społeczności o planowanej przez PGNiG inwestycji.
"(...) podpisani poniżej mieszkańcy domagają się stwierdzenia nieważności wskazanej decyzji środowiskowej i oczekują od Prezydenta Warszawy stosownych wyjaśnień i podjęcia działań w kierunku stwierdzenia nieważności decyzji, jako rażąco naruszającej prawo" – przekazano w proteście.
Przypomnijmy, że informacja o ewentualnej budowie spalarni na Siekierkach budzi niepokój już od wielu miesięcy. Interpelację w tej sprawie złożył radny Jarosław Szostakowski.
Stołeczny ratusz w odpowiedzi starał się przekonać radnego, że nie ma być to spalarnia odpadów komunalnych, a "jednostka wielopaliwowa spalająca węgiel kamienny, biomasę oraz RDF, tj. paliwo wytworzone z odpadów niebędących odpadami niebezpiecznymi".
Władze miasta zapewniły ponadto, że decyzja środowiskowa została wydana zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Warszawa. PGNiG Termika: "to jedno z potencjalnych rozwiązań"
Natomiast właściciel elektrociepłowni - PGNiG Termika - zaznaczył, że "budowa bloku multipaliwowego w Elektrociepłowni Siekierki to jedno z potencjalnych rozwiązań analizowanych" przez PGNiG spółkę.
PGNiG Termika dodała, że dotychczas nie zostały podjęte decyzje o realizacji inwestycji. Spółka zapewniła, że analizuje wszelkie zagadnienia związane z projektem.