Trwa ładowanie...

Warszawa. Miasto inwentaryzuje stołeczne drzewa

Stolica inwentaryzuje kolejne miejskie tereny w celu skutecznej ochrony blisko 9 milionów drzew. Warszawa podpisała umowę na wykonanie pierwszej części Mapy Lokalizacji Pni Drzew. Do końca roku Mapa Koron Drzew obejmie wszystkie dzielnice.

Warszawa. Miasto inwentaryzuje stołeczne drzewaŹródło: Urząd m.st. Warszawa
dq9o8l1
dq9o8l1

Miejscy ogrodnicy przy inwentaryzacji będą mogli też korzystać ze specjalnej aplikacji MoDrzew. To wszystko ułatwi racjonalne zarządzanie warszawskim drzewostanem – poinformował stołeczny ratusz.

– Diagnozujemy kondycję drzew, oceniamy klasę ryzyka i obliczamy pokrycie koronami drzew poszczególnych terenów. Nowe narzędzia dają nam możliwości oceny wartości usług dla ekosystemu, które świadczy warszawska zieleń - np. widzimy, jak kształtuje się miejska wyspa ciepła. Na podstawie map otrzymamy precyzyjną informację o tym, gdzie musimy pilnie skoncentrować działania – powiedziała Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

Mapa Koron Drzew wykorzystuje innowacyjne metody teledetekcyjne takie jak skaning laserowy, zdjęcia lotnicze i obrazowania hiperspektralne. Określa lokalizację i zasięg korony drzewa oraz jego gatunek, stopień ulistnienia i stan zdrowotny.

dq9o8l1

Mapa dla całej Warszawy

Mapa jest już dostępna dla północnej części miasta, a w tym roku obejmie całą Warszawę. Na jej podstawie możliwe będzie m.in. obliczenie, w jakim stopniu dana część dzielnicy jest pokryta koronami drzew. Mapa ułatwi także szacowanie ilości pochłanianego przez drzewa dwutlenku węgla, ilość produkowanego tlenu czy kształtowania się miejskiej wyspy ciepła - na potrzeby warszawskiego Programu adaptacji do zmian klimatu.

Z kolei Mapa Lokalizacji Pni Drzew pozwoli uspójnić i uzupełnić ogólnomiejską bazę danych o zieleni o precyzyjną lokalizację pni drzew oraz ich obwód na wysokości 130 cm. Dane zostaną również powiązane z Mapą Koron Drzew. Obie będą źródłem szczegółowej informacji na temat stanu i kondycji drzew w Warszawie.

Warszawa. Aplikacja MoDrzew

Aplikacja MoDrzew to cyfrowe narzędzie do inwentaryzacji i efektywnego zarządzania drzewostanem w Warszawie. Za pomocą aplikacji miejscy ogrodnicy mogą na bieżąco wprowadzać dane o lokalizacji, parametrach drzewa (gatunek, obwód) i jego stanie zdrowotnym, załączać zdjęcia, a także aktualizować informacje już znajdujące się w ogólnomiejskiej bazie danych o zieleni.

Na podstawie kondycji, wieku i lokalizacji zieleni wysokiej można ocenić klasę ryzyka rośliny, według kategorii określonych w przygotowywanej Karcie Praw Drzewa. Dzięki temu miejscy ogrodnicy wiedzą, które drzewa wymagają szczególnej kontroli, pielęgnacji oraz gdzie pilnie muszą skoncentrować swoje działania.

dq9o8l1

Warszawa. Nowoczesny system

Kompleksowa inwentaryzacja miejskiego drzewostanu pomaga skutecznie zarządzać zasobami zieleni wysokiej. Badania umożliwiły określenie, w jakim stopniu koronami drzew są pokryte poszczególne tereny stolicy.

Dzięki wdrożonym narzędziom stolica buduje najbardziej nowoczesny system zarządzania zielenią w Polsce. Pozwoli on monitorować kondycję warszawskich drzew i skutecznie je chronić, dbając jednocześnie o bezpieczeństwo mieszkańców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

dq9o8l1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dq9o8l1
Więcej tematów