Warszawa. Łazienki w Łazienkach
Można postawić prozaiczną toi-toikę, a można wybudować małe toaletowe perły. Warszawskie Łazienki Królewskie zasługują na to, by każdy element architektury cieszył oko i służył ludziom. Do 11 czerwca można oddać głos w konkursie na parkową toaletę
Na konkurs, ogłoszony przez firmę Koło, produkującą wyposażenia łazienek, wpłynęło 300 projektów. Wszystkie można obejrzeć na konkursowej stronie, wybrać jeden szczególnie urzekający i zagłosować na niego.
Architekci, którzy wzięli udział w konkursie, mają - co widać po projektach - ogromną wyobraźnię, odwagę, fantazję. Powstały projekty niezmiernie nowoczesne oraz stylizowane na historyczne. Wiele z pomysłów dążyło do pokazania, jak wielki kontrast nastąpił w architekturze na przestrzeni dziejów. Ale ten konkurs to także znak zmian, jakie dotyczą naszego życia społecznego. Kto nie stanął w obliczu problemu, który dopadł go podczas miłego spaceru po parkowych alejkach, niech zaprzeczy.
#
Firma ogłaszała już konkursy na projekty toalet w innych miejscach Warszawy, między innymi na Dworcu Centralnym i na bulwarach nadwiślańskich. Tym razem zadanie konkursowe dotyczy projektu budynku, który stanąć ma w Łazienkach od strony ulicy Myśliwieckiej. Ma pomieścić wc, strefę z biletomatami, turystyczny punkt informacyjny oraz sklepik z pamiątkami i przekąskami.
Koncepcje są różne - powstały projekty kiosków z książkami, lustrzanych obiektów, chowających się w zieleni i wtapiających się w nią, konstrukcji nawiązujących do naturalnego otoczenia lub wręcz stawiających na kontrast i doznania estetyczne wynikające z zaskoczenia.
#
- W jaki sposób i czy na pewno kontynuować dzieło mistrzów końca XVIII wieku - zadał sobie pytanie autor projektu z nowoczesnym rozmachem, ale z antyczną stylizacją. Jego nazwisko kryje się pod cyfrą 1487, bo na tym etapie konkurs jest anonimowy. - Co zrobić, by obiekt był współczesny i charakterystyczny, a jednocześnie ”niewidzialny” wśród innych klasycznych obiektów i przyrody? Co zrobić, by jutro wybudować nowoczesny obiekt w taki sposób, by sprawiał wrażenie jakby stał tu od zawsze?
Po tych pytaniach padła graficzna odpowiedź w postaci pawilonu Apolla. Obiekt, jak wyjaśnia projektant, powinien być estetycznie osadzony w genius loci Łazienek Królewskich, a jednocześnie mieć abstrakcyjną, awangardową i współczesną formę. Projekt nawiązuje do rzeźby Apolla Belwederskiego będącej w stałej ekspozycji Muzeum Łazienek Królewskich. Dach tej apollińskiej toalety ma być wykonany w technologii zielonego stropodachu. Możliwe będzie filtrowanie w naturalny sposób wody deszczowej i używanie jej do spłukiwania toalet.
Prace oceni jury złożone ze specjalistów z ważnych pracowni architektonicznych, ale wypowiedzieć się mogą także warszawiacy i oddać głos na jedną z wybranych architektonicznych koncepcji. Znaleźć je można na stronach Konkurs KOŁO 2020.
To nie pierwszy taki konkurs. Firma Koło od kilkunastu lat stara się zwracać uwagę na problem deficytu toalet publicznych w polskich miastach i inspiruje do projektowania takich ważnych małych architektur miejskich. Na projektach się nie kończy - na ogół zwycięska praca zyskuje materializację w przestrzeni miejskiej. Tak powstały toalety przy Pawilonie Plażowym w Warszawie, w Kazimierzu Dolnym oraz przy Rondzie Mogilskim w Krakowie.