RegionalneWarszawaWarszawa. Galerie: „Niech wrócą handlowe niedziele”

Warszawa. Galerie: „Niech wrócą handlowe niedziele”

To będzie trudny rok dla potentatów sklepowych. Z powodu koronawirusa wielkie pałace handlu stały puste przez wiele tygodni. Powrotu do pracy takich placówek w niedzielę oraz umorzenia podatków i opłat za użytkowanie wieczyste chcą właściciele galerii handlowych.

Warszawa. Galerie: „Niech wrócą handlowe niedziele”
Źródło zdjęć: © PAP

Od poniedziałku wielkopowierzchniowe centra handlowe są już czynne. O opublikowanym w środę stanowisku przedstawicieli firm handlowych poinformowała Gazeta Wyborcza. Wśród autorów są właściciele i zarządcy takich parków i centrów jak Arkadia, Złote Tarasy, Galeria Mokotów, Promenada, Reduta, Carrefour Polska, Auchan, Centrum Janki i Łódzka Manufaktura. Firmy, między innymi Metro Properties, Multi Poland, Mayland Real Estate, Pradera Management Poland i Sierra Balmain, Unibail-Rodamco-Westfield czy Atrium European Real Estate. Zadeklarowały one przy tym wsparcie najemców rabatami i innymi dostępnymi formami pomocy. Przekonują również, że nie ma potrzeby wprowadzania przepisów zobowiązujących właścicieli galerii do obniżania czynszów czy zaległości czynszowych.

Handel po koronawirusie

#

„Zapewniamy, że konsekwentnie prowadzimy i będziemy nadal prowadzić odpowiedzialną politykę współpracy z partnerami umów najmu oraz tymi finansującymi nasze projekty, zorientowaną na wieloletnie, obustronnie korzystne relacje. Ewentualna interwencja legislacyjna zakłóci zasady tej współpracy i podważy zaufanie, które jest niezbędne dla dalszej harmonijnej kooperacji" - piszą firmy handlowe.

Sygnatariusze pisma uważają, że państwo powinno pomóc im, by oni mogli pomagać najemcom. Dlatego liczą na umorzenie w okresie 2020-21 opłat z tytułu użytkowania wieczystego, podatku od nieruchomości oraz podatku galeryjnego."To pozwoli na znaczące zmniejszenie obciążeń najemców opłatami eksploatacyjnymi i zwiększenie możliwości oferowanego przez nas wsparcia, o którym mowa powyżej" - piszą.

Zezwolenie na handlowanie w niedzielę firmy widzą jako konieczność, wynikającą ze strat już teraz poniesionych z powodu pandemii. Zaznaczają, że może to być decyzja czasowa, umożliwiająca odbudowanie obrotów tradycyjnego handlu w czasach, gdy obowiązują ograniczenia dotyczące liczby osób przebywających w galerii handlowej.

Zobacz: Odmrażanie gospodarki. "Jestem spokojny o galerie handlowe"

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)