Trwa ładowanie...

Warszawa droższa niż Praga. Ile musisz pracować, by zarobić na czynsz w stolicy?

Warszawiak na opłacenie rachunków za mieszkanie pracuje średnio 110 h, mieszkaniec Berlina zaś, tylko 40.

Warszawa droższa niż Praga. Ile musisz pracować, by zarobić na czynsz w stolicy?
ddbmo72
ddbmo72

Każda osoba planująca wynajem mieszkania w Warszawie, musi się zmierzyć z problemem wysokiego czynszu. Przeciętny miesięczny koszt wynajęcia stołecznego lokalu znacznie przekracza 40 zł/mkw. - informuje portal rynekpierwotny.pl. Nawet jeśli pod uwagę weźmiemy fakt wyższych zarobków w stolicy i tak cena wydaje się wygórowana.

Z danych szwajcarskiej firmy finansowej "UBS" wynika, iż Warszawa jest jedną z najdroższych europejskich metropolii pod względem relacji między pensją, a wysokością czynszu (wynajmu). Warszawiak na opłacenie rachunków za mieszkanie pracuje średnio 110 h, mieszkaniec Berlina zaś, tylko 40.

Drożej niż w Pradze i Bratysławie

- W jednym z ubiegłorocznych raportów firmy UBS („Prices and earnings 2015”), możemy znaleźć międzynarodowe porównanie kosztów życia i zarobków – tłumaczy Andrzej Prajsnar z portalu rynekpierwotny.pl. W zestawieniu uwzględniono światowe metropolie. Wśród wymienionych stolic znalazła się Warszawa, oraz inne miasta z tej części Europy (m.in. Praga i Bratysława). W kompleksowej analizie kosztów życia, oczywiście nie mogło zabraknąć kategorii dotyczącej mieszkania. Eksperci UBS podali informacje na temat przeciętnego czynszu, jaki płacą rodziny mieszkające w poszczególnych miastach - informuje rynekpierwotny.pl. Przedstawione dane oraz średnie godzinowe stawki mają wymiar ogólny, aczkolwiek precyzyjnie prezentują różnice pomiędzy analizowanymi miastami.

Analitycy szwajcarskiej firmy finansowej UBS wskazali, iż za wynajem mieszkania w Warszawie w 2015 roku średnio trzeba było zapłacić 630 USD (2344 zł po kursie USD/PLN z okresu marzec - kwiecień 2015 r. wynoszącym 3,72 zł). Wynagrodzenie netto za godzinę pracy w Warszawie oszacowano na 5,7 USD, co przeciętnie daje wynik ok 20 zł. Zestawiając stolice naszego kraju z innymi europejskimi metropoliami nie wypadamy najlepiej pod względem cenowej dostępności najmu. Nie sposób zestawiać Warszawy z takimi miastami jak Londyn (przeciętny koszt wynajmu: 2360 dolarów/m-c) lub Oslo (1940 dolarów). Trzeba jednak odnotować, że wynajem statystycznego mieszkania jest tańszy w Pradze (550 USD), Bratysławie (580 USD) i Wilnie (550 USD). Pod względem wysokości czynszów za lokal, Warszawa może konkurować z Budapesztem (średnia: 640 dolarów). Uwagę zwraca również relatywnie niski koszt wynajmu w Berlinie (690 USD) oraz Wiedniu (800 USD). Wpływ na te wyniki prawdopodobnie ma duży rynek najmu, typowy dla Niemiec i Austrii.

ddbmo72

Średnie stawki za h pracy

W zestawieniu średnich godzinowych stawek Warszawa wypada średnio. Stolicę Polski można porównać z Moskwą, Pragą, Bratysławą, Rygą, Wilnem oraz Tallinem. Nieco niżej w zestawieniu plasują się takie miasta jak Budapeszt, Bukareszt oraz Sofia. Ponadto stolica Bułgarii wyróżnia się najniższym poziomem przeciętnego czynszu (310 dolarów miesięcznie za mieszkanie). Krezusami jeśli chodzi o godzinowe stawki wynagrodzeń są mieszkańcy szwajcarskiego Zurychu - 38,4 USD/h netto. Najgorzej sytuacja wygląda w Kijowie. Ukraińcy średnio zarabiają tylko 1,65 USD/h netto.

(Opracowanie: rynekpierwotny.pl)

Warszawiak na czynsz pracuje 110 godzin, mieszkaniec Berlina - 40

Dzięki wszystkim zebranym informacjom można obliczyć, jak długo na czynsz za lokal musi pracować przeciętny mieszkaniec porównywanych miast. W przypadku Warszawy, czas pracy potrzebny na opłacenie czynszu wynosi 110 godzin – dodaje ekspert portalu rynekpierwotny.pl. Dość zbliżone wyniki odnotowano w Wilnie (101 godzin), Tallinnie (111 godzin), Pradze (101 godzin), Dublinie (106 godzin), Kopenhadze (107 godzin), Bukareszcie (106 godzin) i Atenach (107 godzin). Gorszą relacją między czynszami oraz poziomem płac, cechuje się Londyn (123 godziny pracy na czynsz), Budapeszt (161 godzin), Moskwa (187 godzin) i Kijów (236 godzin). Te wszystkie miasta dzieli ogromny dystans do Berlina (40 godzin), Wiednia (44 godziny) oraz Zurychu (46 godzin).

Trzeba podkreślić, że dobra relacja między czynszem i poziomem zarobków, nie jest domeną miast z Europy Zachodniej. Dobrą dostępnością cenową najmu (64 godziny pracy na czynsz) cechuje się np. słoweńska Lublana. Szybkie osiągnięcie takiej relacji między zarobkami oraz warszawskim czynszem byłoby bardzo trudne. Tym niemniej, w kontekście promowania najmu deklarowanego przez rząd warto pomyśleć o rozwiązaniach prawnych, które upłynniłyby krajowy rynek. Wysoki czynsz w Warszawie oraz kilku innych krajowych metropoliach (Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku) jest pochodną dodatniego salda migracji młodych osób i niedostatecznej podaży lokali. Wielu właścicieli mieszkań po prostu nie chce wynajmować pustego „M”, ze względu na trudności z egzekwowaniem czynszu oraz eksmisją nierzetelnego lokatora.

ddbmo72

Koszt wynajmu w Warszawie i innych miastach

Według danych portalu bakier.pl za dwupokojowe mieszkanie w Warszawie trzeba zapłacić średnio od około 1750 zł na Białołęce, do przeszło 3 tysięcy złotych w Śródmieściu. W Krakowie jest to średnio około 1900 zł, we Wrocławiu ok. 2200 zł, natomiast w Gdańsku i Poznaniu odpowiednio ok. 2000 zł i ok. 1650 zł.

Źródło: (rynekpierwotny.pl/WawaLove.pl)

ddbmo72
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddbmo72
Więcej tematów