Warszawa. Boże Ciało 2021. Archidiecezja Warszawska odwołuje centralną procesję
Boże Ciało - Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - jedno z ważniejszych świąt w kościele katolickim, po raz drugi przebiega w cieniu pandemii koronawirusa. W związku z obostrzeniami Archidiecezja Warszawska zdecydowała się zrezygnować z organizowania przebiegającej zawsze bardzo uroczyście centralnej procesji. Proboszczom biskupi zezwalają na przygotowanie małych parafialnych procesji.
02.06.2021 17:16
Uroczystości Bożego Ciała rozpoczną się w Warszawie o godz. 10 mszą świętą w archikatedrze świętego Jana Chrzciciela, koncelebrowaną przez biskupów. Po niej wyruszy procesja do katedry polowej Wojska Polskiego.
To nie będzie klasyczny przemarsz wiernych, z modlitwą przed czterema przygotowanymi w plenerze ołtarzami i sypaniem kwiatków. Na takie zgromadzenie, zwykle bardzo liczne, nie zdecydowali się w tym roku przedstawiciele Archidiecezji Warszawskiej.
Sytuacja epidemiologiczna jest już znacznie lepsza niż w wiosennych wczesnych miesiącach, jednak nadal obowiązują przepisy bezpieczeństwa i zalecana jest ostrożność i zachowanie dystansu.
Archidiecezja Warszawska zdecydowała, że w związku z aktualną sytuacją epidemiczną w Polsce, tegoroczna procesja centralna w Warszawie zostaje odwołana. Organizacja procesji w innych parafiach archidiecezji będzie zaś zależała od decyzji proboszczów. Mogą się one odbyć w parafiach archidiecezji warszawskiej według roztropnej decyzji księdza proboszcza, z zachowaniem aktualnie obowiązujących przepisów sanitarnych, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 6 maja 2021 - informuje komunikat księdza Tadeusza Sowy, moderatora wydziałów duszpasterskich Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, zamieszczony na stronie internetowej.
Warszawa. Boże Ciało 2021. Archidiecezja Warszawska odwołuje centralną procesję
Podobne decyzje zapadły w Diecezji Warszawsko-Praskiej. Sprawy organizacji procesji poza terenem przykościelnym pozostaje w gestii proboszczów.
Nadal aktualne pozostaje zalecenie sanitarne wskazujące na konieczność zachowania przez osoby uczestniczące w zgromadzeniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m. Wewnątrz świątyni nadal może przebywać tylko jedna osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni, a zgromadzeni muszą mieć zasłonięte usta i nos.