Warszawa bez Zielonego Funduszu Klimatycznego
Ostatecznie Fundusz gościć będzie koreańskie miasto. Warszawa do samego końca była jednym z faworytów tej rywalizacji.
- Gratulujemy naszym koreańskim przyjaciołom. Walka była zacięta i jestem przekonany, że Warszawa zrobiła duże wrażenie na ekspertach ONZ. Dzięki uczestnictwu w tej inicjatywie mogliśmy pokazać, że w Polsce i stolicy nie tylko traktujemy sprawy środowiska poważnie, ale też mamy w tej dziedzinie ogromne osiągnięcia – mówi Michał Olszewski, zastępca Prezydent m.st. Warszawy, który reprezentował stolicę na koreańskim spotkaniu zarządu Zielonego Funduszu Klimatycznego.
Warszawa konkurowała o lokalizację siedziby Zielonego Funduszu Klimatycznego (Green Climate Fund - GCF) z pięcioma rywalami: Bonn (Niemcy), Mexico City (Meksyk), Windhoek (Namibia), New Songdo City (Republika Korei) i Genewa (Szwajcaria).
Miasto zaproponowało Organizacji Narodów Zjednoczonych biura w Pałacu Kultury i Nauki o łącznej powierzchni 5000 m2. Kandydaturę stolicy poparło m.in. Ministerstwo Środowiska RP oraz EUROCITIES, organizacja zrzeszająca największe europejskie metropolie.
Czym jest Zielony Fundusz Klimatyczny?
Zielony Fundusz Klimatyczny powstał jako instrument finansowy Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (United Nations Framework Convention on Climate Change – UNFCCC). Jego głównym zadaniem jest zapewnienie sprawnej realizacji projektów realizowanych w krajach rozwijających się na rzecz ograniczania emisji gazów cieplarnianych. Przewiduje się, że do 2020 roku wartość wspieranych przez Fundusz projektów osiagnie co najmniej 100 mld dolarów.