Trwa ładowanie...

Warszawa Bez Nienawiści

Świetne warsztaty dziennikarskie dla warszawiaków! Za free!

Warszawa Bez Nienawiści
d1g46b7
d1g46b7

Jesteś lub chciałbyś zostać dziennikarzem, ale brakuje ci doświadczenia? Teraz masz świetną okazję aby je zdobyć.* Wkrótce startują czteromiesięczne i multimedialne szkolenie dziennikarsko-obywatelskie* dla młodzieży, potrzebne do działań na rzecz swoich społeczności online i offline – reagowania na niepokojące zachowania i wydarzenia powodujące poczucie zagrożenia, zbierania i rozpowszechniania informacji na ich temat, a także przeciwdziałania nadużyciom i wspierania pokrzywdzonych.

Warsztaty odbywać się będą w dwóch grupach:
– o profilu prasowo-fotograficznym,
– o profilu telewizyjnym.

Grupy praktycznie nauczą się zbierania i prezentacji materiałów dziennikarskich. Wprowadzimy w świat gatunków dziennikarskich. Pokażemy, czym różni się fakt od komentarza, jak zdobyć informacje, tematy, jaki jest sposób na zachowanie ich aktualności, jak działa redakcja. Wspólnie dojdziemy do tego, z jaką rolą, misją i etyką wiąże się praca dziennikarza. Bardzo szybko zostaną opublikowane pierwsze prace. - zachęcają organizatorzy.

Po wstępnym warsztacie dziennikarskim, grupy reporterskie wspólnie z ekspertami poddadzą refleksji:
– przyczyny i skutki nienawiści i stosowania mowy nienawiści;
wolność słowa i możliwości jej ograniczeń, a także kwestię brania odpowiedzialności za słowa.

d1g46b7

Po zebraniu materiałów w multimedialnej formie, grupa wybierze temat publicznej debaty finałowej z ekspertami. Zostanie ona zorganizowana w grudniu podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie organizowanego przez Helsińską Fundację Praw Człowieka w Warszawie. Dzięki temu będzie można zdobyć dodatkowe umiejętności organizatorskie i sprawdzić w praktyce swoje zdolności aktywizacji obywatelsko-społecznej. Młodzież sformułuje temat, wybierze ekspertów, przygotuje koncepcję debaty i jej multimedialnej dokumentacji i ją poprowadzi. Wybierze także film możliwie bliski tematycznie, który będzie towarzyszył dyskusji, być może doda nowe spojrzenie.

Najciekawsze materiały-efekty programu zostaną umieszczone w gazecie festiwalowej jako kontekst debaty. Poza tym, znajdą się tam materiały o innych tematach związanych z prawami człowieka, a poruszanych w trakcie Festiwalu. W czasie Watch Docs cała grupa będzie na bieżąco multimedialnie relacjonować najciekawsze wydarzenia, rozmawiać z gośćmi, zapowiadać i przybliżać filmy. Praca w festiwalowej redakcji edukacyjnej („Polis” organizuje je od kilkunastu lat) to kilkanaście dni ciągłego, dużego wysiłku, ale również olbrzymia satysfakcja. Osoby animujące redakcję na bieżąco będą omawiać przygotowywane materiały, aby jak najszybciej trafiały one do odbiorców – aby zachować charakter dziennika.

Dla kogo są te warsztaty?
Młodzież z warszawskich szkół – osoby, które zaczynają krytycznie myśleć i patrzeć na świat, próbują się wyrazić i odnaleźć w świecie, który atakuje trudną do przetworzenia ilością informacji, w tym agresji i nienawiści. Zastanawiają się, gdzie jest granica między wolnością a cenzurą, opinią i krytyką a pomówieniem i zniesławieniem. Młodzi, którzy chcą się zaangażować społecznie i obywatelsko, ale nie wiedzą w co i jak. Osoby dokonujące wyboru drogi życiowej, które za chwilę wejdą na rynek pracy (choćby tymczasowej), a pracodawcy będą wymagać od nich szerokiego wachlarza umiejętności i doświadczeń – od komunikacji po rzetelną pracę indywidualną i zespołową.

Kiedy:
Punkt informacyjny i zapisy do programu „Warszawa bez nienawiści” będą działały podczas Święta Ulicy Gałczyńskiego, 7 września (w sobotę) w godz. 13.30-16.30 przy Faktycznym Domu Kultury (ul. Gałczyńskiego 12) lub naprzeciw przy kawiarni Instytutu Reportażu „Wrzenie Świata”. Zapisywać można się także wysyłając wiadomość na adres: info @ polis.org.pl. Szczegóły znajdziemy też na TEJ stronie. Pierwsze multimedialne spotkanie, wspólne obu grup, i wprowadzenie do programu odbędzie się 9 września w godz. 15-17.15 w Faktycznym Domu Kultury.

d1g46b7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1g46b7
Więcej tematów