Warszawa. "Bestie ze Złego" i inne opowieści. Wiadomo już, które stołeczne filmy dostaną dotacje
Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy rozstrzygnął konkurs na dofinansowanie lokalnych produkcji. Pieniądze trafią do rąk twórców 11 filmów dokumentalnych, 3 fabularnych, z czego dwa to debiuty, i dwóch animacji.
Na konkurs, w którym stawką były dofinansowania do produkcji, wpłynęły łącznie 44 projekty. Wśród pretendentów do nagrody było 18 filmów fabularnych, 23 dokumentalne oraz 3 animacje. Do trzeciego etapu konkursu zakwalifikowało się 26 projektów.
Budżet tegorocznego konkursu to ponad dwa miliony złotych, pochodzących ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz budżetu Warszawy. W ocenie konkursowego jury, w którym zasiadali Paweł Cukrowski, Aneta Hickinbotham, Błażej Hrapkowicz, Artur Jóźwik, Tomasz Kolankiewicz, Joanna Malicka, Wiesław Raboszuk, Anna Spisz i Magdalena Ulejczyk, na uznanie i dofinansowanie zasłużyło jedenaście dokumentów.
Wśród nich są dwa filmy poświęcone Konkursowi Chopinowskiemu. Jeden z nich jest opowieścią z perspektywy uczestników, drugi natomiast opiera się na relacjach stroicieli fortepianów służących muzykom walczącym o nagrodę.
Dotacje otrzyma też film dokumentalny ”Boylesque” Bogny Kowalczyk, opowiadający o legendzie warszawskiego środowiska drag queen. Wśród uhonorowanych produkcji jest także dokument Tomasza Knittla ”Bestie ze Złego”. To opowieść o słynnym klubie piłkarskim AKS Zły, poszukującym innego oblicza piłki nożnej, promującym inne podejście do gry i do kibicowania i gromadzącym tym samym alternatywne grono fanów. Warszawskie ciekawe zjawisko rejestruje też dokument Martyny Peszko o Teatrze 21, warszawskiej społecznej instytucji kultury.
Warszawa. "Bestie ze Złego" i inne opowieści. Wiadomo już, które stołeczne filmy dostaną dotacje
Wśród dokumentów uwagę zwróciły też takie tytuły, jak "Fiolet Przekosmatych Sasanek" Joanny Grudzińskiej i Mai Haffar, "Pracownik gościnny" Mateja Bobrika, "Faggots, friends" Alexa Baczyńskiego-Jenkinsa i Krzysztofa Bagińskiego, "13 baza" Pawła Hejbudzkiego, "Za głosem. W poszukiwaniu Marcelli Sembrich" Radosława Franczaka oraz "Niewypowiedziane" Macieja Adamka.
Wśród wyróżnionych jest też film dla młodych widzów "Za duży na bajki" według scenariusza Agnieszki Dąbrowskiej, w reżyserii Kristoffera Rusa, "Mira, kobieta na dachu" ze scenariuszem i reżyserią Anny Jadowskiej oraz "Bracia" Marcina Filipowicza i Łukasza M. Maciejewskiego.
Wśród nagrodzonych znalazły się dwie animacje - "Slow Light" Przemysława Adamskiego i Katarzyny Kijek oraz "Kosmogonik" ze scenariuszem Laurena Dubowskiego, w reżyserii Pawła Szarzyńskiego.