Trwa ładowanie...

Warszawa będzie płacić dalej

Trybunał konstytucyjny wydał dzisiaj wyrok stwierdzający, że janosikowe nie narusza konstytucyjnej zasady równości

Warszawa będzie płacić dalej
d4kklzx
d4kklzx

W 2013 r. Warszawa zapłaci kolejne 793 mln złotych, co daje już 7,5 mld zł, które stolica przeznaczy na janosikowe od 2003 r. Jest to równowartość trzyletnich nakładów na inwestycje w stolicy.

Rada Miasta Stołecznego Warszawy wraz z Radą Miasta Krakowa złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o rozstrzygnięcie, czy przepisy zobowiązujące niektóre gminy, powiaty i miasta na prawach powiatu do wspierania biedniejszych samorządów są zgodne z konstytucją.

Trybunał uznał, że przepisy nakazujące płacenie janosikowego nie naruszają zasady równości jednostek samorządu terytorialnego oraz zasady tzw. adekwatności, ponieważ na skutek wprowadzenia janosikowego samorządy nie zostały pozbawione środków, które uniemożliwiałyby ich funkcjonowanie. Z kolei za częściowo niezgodny z konstytucją Trybunał uznał art. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Stwierdził, że jest on niekonstytucyjny w zakresie, w jakim nie określa kryteriów, jakimi ma kierować się minister finansów przy ustalaniu części wyrównawczej, czyli tzw. janosikowego.

Janosikowe, czyli subwencja równoważąca na rzecz gmin i powiatów, dotyczy gmin o dochodach podatkowych większych niż 150 procent średniej dochodów podatkowych dla wszystkich gmin, oraz powiatów o dochodach podatkowych przekraczających 110 procent średniej wszystkich powiatów.

d4kklzx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kklzx
Więcej tematów