Trwa ładowanie...

Warszawa będzie miała nowe oświetlenie

Noc rozświetlają lampy kierowane inteligentnymi systemami oraz klimatyczne latanie gazowe przywołujące czas starej Warszawy

Warszawa będzie miała nowe oświetlenie
d3ascqg
d3ascqg

Wraz z modernizacją stołeczne ulice otrzymują nowe oświetlenie. Noc rozświetlają lampy kierowane inteligentnymi systemami zgodnymi z europejskimi normami lub klimatyczne latanie gazowe przywołujące czas starej Warszawy.

Sterowanie światłem
Zarząd Dróg Miejskich w nowych latarniach stosuje nowoczesną technologię, jaką jest indywidualne sterowanie oświetleniem. Od kilku lat w wybranych miejscach przy okazji przeprowadzanych remontów, wyposaża oświetlenie w inteligentny system. Każda latarnia ma funkcję świecenia z różnym natężeniem, które można zmieniać zdalnie.

Taki program z powodzeniem zainstalowano już kilka lat temu wzdłuż Wybrzeża Kościuszkowskiego i ul. Wioślarskiej, a także przy al. Marszałka J.Piłsudskiego w Wesołej. Dzięki systemowi można korygować dobór programu, natężenia światła, nie tylko szeregowo, ale i punktowo. Zarządca wie, która latarnia przestała świecić, o której godzinie latarnie zostały zapalone, o której zgasły.

Miasto zna termin przeglądu przez serwisantów, a także czas ich reakcji na awarię. System sygnalizuje również uszkodzenia mechaniczne. Poprzez zastosowanie wspomnianego systemu usprawniono zarządzanie konserwacją oświetlenia ulicznego oraz obniżono koszty poboru energii.

d3ascqg

Oszczędność energii i bezpieczeństwo
Ratusz zmieniając oświetlenie dostosowuje je także do normy europejskiej. Norma ta przewiduje oszczędność energii i "prowadzenie światłem", czyli doświetlenie stref kolizyjnych takich jak skrzyżowania czy przejścia dla pieszych. Systematycznie podczas prac wymieniane są przestarzałe słupy betonowe na nowoczesne, aluminiowe. Zapewnia to większe bezpieczeństwo – nowe, aluminiowe słupy kumulują energię tj. w przypadku uderzenia pojazdu w słup przyjmuje on siłę uderzenia, co tym samym zwiększa szanse kierowcy na przeżycie.

Przy okazji remontów wymieniane są też stare kable przesyłowe. Także dzięki temu maleje zużycie energii. W 2013 roku miasto w ramach realizowanych remontów zamontowało nowe słupy oświetleniowe i wymieniło okablowanie na ul. Krasnobrodzkiej, na ul. Marsa, na odcinku od ul. Rekruckiej do przejazdu kolejowego w Rembertowie, jak również na ul. Czecha. Łączna wartość przeprowadzonych remontów oświetlenia ulicznego w 2013 r. to 4,2 mln zł.

W tym roku rozbłysną

W 2014 r. miasto planuje zmodernizować oświetlenie na ulicach:

  1. Wiertniczej - wymiana 109 słupów oświetleniowych, montaż 136 energooszczędnych opraw oświetleniowych.
  2. Powsińskiej - wymiana 173 słupów oświetleniowych, montaż 303 energooszczędnych opraw oświetleniowych.
  3. Idzikowskiego - montaż 20 słupów oświetleniowych z energooszczędnymi oprawami.
  4. Andersa - wymiana 78 słupów oświetleniowych, montaż 90 energooszczędnych opraw oświetleniowych.
  5. Placu Trzech Krzyży - wymiana 65 słupów oświetleniowych ozdobnych, montaż 80 energooszczędnych ozdobnych opraw oświetleniowych.
  6. Wólczyńskiej odc. Akruszowa - Estrady - montaż 60 słupów oświetleniowych, montaż 85 z energooszczędnych opraw. Oświetlenie na ulicach Wiertniczej, Powsińskiej i Wólczyńskiej na Bielanach zostanie wyposażone w inteligentny system sterowania.
d3ascqg

Klimat starej Warszawy
Już niedługo w samym centrum Warszawy kolejne sześć latarni zwanych „pastorałami warszawskimi” pojawi się na ulicy Próżnej. Miasto prowadzi remont jej nawierzchni. Na uliczkę powróci oczyszczony, przedwojenny bruk i w komplecie z pastorałami stworzy oryginalną całość.

Te charakterystyczne latanie można spotkać w wielu miejscach stolicy. W 2013 r. pastorały zostały zamontowane na ul. Hożej, od ul. Kruczej do placu Trzech Krzyży (12 szt.) oraz na ul. Wspólnej (19 szt.). Natomiast w 2012 r. zostało zamontowanych 20 szt. na ul. Noakowskiego, 8 szt. na ul. Lwowskiej, 17 szt. latarni na ulicy Świętojerskiej i 7 szt. na ulicy Koźlej.

d3ascqg

XIX-wieczne nastroje
W Warszawie można zobaczyć jeszcze starsze modele oświetlania ulic. Miasto przy okazji remontu nawierzchni ulic Starego Miasta odtworzy latarnie gazowe.

Na ul. Jezuickiej zostanie zamontowanych sześć latarni gazowych czteropłomiennych (w tym jedna wolno stojąca, a pięć na kroksztynie, czyli zewnętrznym kinkiecie), na ul. Kanonia zostaną odtworzone cztery latarnie gazowe czteropłomienne (w tym trzy wolno stojące, jedna na kroksztynie) na ul. Dziekania zostanie odtworzonych pięć latarni gazowych czteropłomiennych (w tym jedna wolno stojącej, cztery na kroksztynie).

Latarnie gazowe oświetlają także ul. Agrykoli (35 latarni gazowych czteropłomiennych) i ul. Jezierskiego (osiem latarni gazowych dziewięciopłomiennych).

d3ascqg
d3ascqg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ascqg
Więcej tematów