Trwa ładowanie...

Warszawa. Awarie ciepłownicze to styczniowa codzienność. Teraz kolej na Bielany

Problemy z dostawami ciepła do domów mieli w czwartek późnym popołudniem mieszkańcy ulicy Brązowniczej na Bielanach. To w tym dniu kolejna awaria sieci ciepłowniczej w stolicy. Takie zdarzenia w ostatnich dniach przytrafiają się codziennie, Doświadczenia z zimnymi kaloryferami mają za sobą już warszawiacy z 12 dzielnic. Tymczasem wiceminister klimatu zapowiada kontrolę nakładów na konserwację sieci miejskiej w Warszawie.

Warszawa, 21.01.2021. Awaria sieci ciepłowniczej na Bielanach w Warszawie, 21 bm.  (mr) PAP/Albert ZawadaWarszawa, 21.01.2021. Awaria sieci ciepłowniczej na Bielanach w Warszawie, 21 bm. (mr) PAP/Albert ZawadaŹródło: PAP, fot: PAP/Albert Zawada, Albert Zawada
d1mgrh3
d1mgrh3

Niskie temperatury wystawiły na próbę sieć grzewczą w całej Warszawie. W czwartek o ósmej rano przyszła kolej na mieszkańców rejonu Al. Komisji Edukacji Narodowej 46, od godziny wstrzymano dostawę ciepła do kilku budynków na Dolnym Mokotowie, a po 17 katastrofa dotknęła ulicę ul. Mistrzowską 2 i Brązowniczą 1B. Mieszkańcy nie mieli ani ciepła, ani wody. Przywrócenie dostaw na Bielany planowane jest na godzinę 21.

Podobny niefortunny układ zdarzeń miał miejsce w środę. Do awarii doszło w okolicy ul. Grzegorzewskiej i Cynamonowej. W zimnych mieszkaniach noc spędzić musieli także mieszkańcy ul. Zagłoby, Keniga i Orląt Lwowskich. Dopiero w czwartkowe popołudnie sytuacja wróciła do normy.

Warszawa. Czarna seria awarii grzewczych trwa. Kolejne ulice przechodzą próbę

Styczniowe mrozy nie oszczędzają żadnego rejonu stolicy. Miejska sieć ciepłownicza nie radzi sobie z niskimi temperaturami. Już dziesięć dzielnic musiało przetrwać kryzys w dostawach ciepła, niektóre nawet dwukrotnie. Z problemami zmierzyły się już Białołęka, Praga Północ i Południe, Bródno, Targówek, Bielany, Żoliborz, Śródmieście, Mokotów, Wola i Bemowo. W niedzielę doszło do awarii na Ursynowie. Czasem zjawisko to przypadało na naprawdę zimne noce i dni.

Seria katastrof następuje po sobie od tygodnia. Nie ma dnia bez awarii. Najpoważniejsza nastąpiła w Elektrociepłowni Żerań, należącej PGNiG Termika. Do uszkodzeń rurociągu i przerw w dostawach ogrzewania do całych kwartałów mieszkań dochodziło każdego dnia, bywało, że działo się to w różnych punktach miasta jednocześnie.

d1mgrh3

"Rury ciepłownicze poddane zostały nadzwyczajnym i silnym naprężeniom termicznym" - piszą przedstawiciele spółki Veolio Warszawa w oświadczeniu, które wyjaśnia te serie.

Miasto powołało sztab kryzysowy. Chodzi o zredukowanie skutków tego kryzysu dla mieszkańców. We współpracy z władzami dzielnic przygotowywane są nawet miejsca ewakuacji na wypadek, gdyby przerwa w dostawie ciepła miała potrwa dłużej. Jak zapewniła Karolina Gałecka, rzeczniczka Urzędu m.st. Warszawy, strażnicy miejscy udają się do dzielnic, w których dochodzi do awarii i chodzą od drzwi do drzwi, by ustalić, czy nie trzeba pomocy.

We wtorek wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba zapowiedział powołanie roboczego zespołu ds. prywatyzacji sieci ciepłowniczej w stolicy. Zespół ma wyjaśnić nie tylko kwestię prywatyzacji sieci ciepłowniczej, ale i zająć się nakładami finansowymi przeznaczonymi na jej konserwowanie.

To dlatego Jerzy Brzęczek został zwolniony. "Według Bońka tego typu sytuacja była nie do przyjęcia"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1mgrh3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mgrh3
Więcej tematów