Trwa ładowanie...

W weekend odbędzie się 41. kwesta na rzecz Starych Powązek

"Uczestniczenie w kweście stało się swego rodzaju prestiżem"

W weekend odbędzie się 41. kwesta na rzecz Starych Powązek
d435bqz
d435bqz

Zabytkowa kaplica rodziny Epsteinów i 10 nagrobków zostanie odrestaurowanych dzięki datkom, które będą zbierane w sobotę i niedzielę podczas kwesty na stołecznych Starych Powązkach. Pieniądze będą zbierać m.in. Maja Komorowska, Danuta Szaflarska, Olgierd Łukaszewicz.

Kwesta odbędzie się w weekend 31 października i 1 listopada od rana do późnych godzin wieczornych. "Dzięki zebranym datkom chcielibyśmy w przyszłym roku odnowić okazałą kaplicę Epsteinów i 10 innych nagrobków, a także przenieść płyty pamiątkowe żołnierzy insurekcji kościuszkowskiej i uczestników powstania listopadowego do kwatery przy Al. Katakumbowej" - powiedział w środę w Warszawie przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa Marcin Święcicki.

Pomnik historii

W tegorocznej zbiórce weźmie udział ok. 250 przedstawicieli świata kultury, nauki, życia społecznego i politycznego. Datki na rzecz Starych Powązek będą zbierać m.in. aktorzy Maja Komorowska (po raz 40-ty), Danuta Szaflarska, Olgierd Łukaszewicz i Krzysztof Kowalewski, a także przedstawiciele młodszego pokolenia Piotr Adamczyk, Anna Gzyra i Joanna Jabłczyńska. Towarzyszyć im będą m.in. członkowie zespołu Mazowsze oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Pierwsza kwesta na rzecz Powązek odbyła się 1 listopada 1975 r. Zorganizował ją powstały rok wcześniej Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami. Wzięło w niej udział prawie 200 aktorów, muzyków, pisarzy i plastyków. Idea zbiórki na rzecz renowacji zabytków Powązek zyskała popularność i była kontynuowana również po śmierci założyciela Komitetu pisarza i krytyka muzycznego Jerzego Waldorffa. W ub.r. Stare Powązki na mocy decyzji prezydenta Bronisława Komorowskiego uznano za pomnik historii.

"Z naszej kwesty będzie również korzystać Komitet Ratowania Zabytków na Rossie, którego przedstawiciele będą zbierać datki już po raz kolejny. Skarbona zostanie także wystawiona przy grobie Jerzego Waldorffa w Al. Katakumbowej. Fundusze pochodzące z kwesty są podstawą finansowania odnowy zabytków. Resztę otrzymujemy z dotacji ministerstwa kultury, władz stolicy, innych instytucji, a także od osób prywatnych" - opowiadał Święcicki.

d435bqz

Odnowiono już blisko 1,4 tys. zabytków

W roku bieżącym zakończono odnawianie Al. Zasłużonych. 110 grobów zostało uporządkowanych i oczyszczonych, uzupełnione zostały także wszelkie ubytki. Zakończono również renowację kaplicy z herbem Sas-Lachnicki. Odrestaurowano także ok. 10 nagrobków, w tym należący do pisarza Adolfa Dygasińskiego, na którym została odtworzona rzeźba psa, skradziona kilka lat temu oraz pomniki nagrobne m.in. rodzin Kasprzyckich, Daniłowiczów i Mikusińskich.

" Stare Powązk i to najwspanialsza galeria polskiej rzeźby na otwartym powietrzu. Wielu z kwestujących na ich rzecz w poprzednich latach znalazło na cmentarzu miejsce wiecznego spoczynku. Kwesta stała się już rzeczywiście jakimś fenomenem. Zorganizowana na wzór zbiórki, w jakiej uczestniczyła bohaterka "Lalki" Izabela Łęcka, od lat gromadzi znane twarze kultury.

Uczestniczenie w niej stało się swego rodzaju prestiżem, spotyka się tu "salon warszawski". Same Powązki cieszą się sympatią warszawiaków, którzy chcą czuć się zakorzenieni, widzieć swoją historię. W sumie dzięki naszej działalności udało się odnowić blisko 1,4 tys. zabytków Powązek, pod stałą opieką mamy 2 tys." - dodał Święcicki.

W ostatnich kwestach udało się zebrać: w 2010 r. - 243,1 tys. zł, w 2011 r. - 257,8 tys. zł, w 2012 r. - 214,9 tys. zł, w 2013 r - 233 tys. zł., a w roku ubiegłym - 249,6 tys. zł.

d435bqz

Cmentarz Powązkowski powstał dzięki Melchiorowi Szymanowskiemu, który w 1750 r. ofiarował 2,4 ha gruntu (obecnie to już ok. 43 ha) z przeznaczeniem na cmentarz katolicki. Pierwszym pochowanym na Powązkach był ksiądz Wincenty Bartłomiej Skrzetuski, którego pogrzeb odbył się w 1791 r. Na cmentarzu pochowano wielu znanych Polaków, poza wybitnymi twórcami z Al. Zasłużonych, spoczywają tam także m.in. Henryk Wieniawski i Krzysztof Kieślowski.

d435bqz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d435bqz
Więcej tematów