W Warszawie powstanie wielkie, międzynarodowe centrum naukowe. Naukowcy będą szukać szczepionki na raka
"Chcemy prowadzić badania, które przyczynią się do stworzenia innowacyjnych strategii zapobiegania oraz zwalczania chorób neurodegeneracyjnych i nowotworów"
Badania nad szczepionką na raka oraz nad nowymi lekami na choroby neurodegeneracyjne i nowotworowe, to wyzwania, które podejmą dwa międzynarodowe centra naukowe - w Warszawie i Gdańsku. Na ich powstanie Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przekazała łącznie ponad 76 mln zł.
Powstaną one dzięki środkom przekazanym przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.
Na czele centrum w Warszawie stanie tandem profesorski – Agnieszka Chacińska oraz Magda Konarska z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego (CeNT UW).
Nowy ośrodek badawczy na Uniwersytecie Warszawskim będzie nosił nazwę ReMedy i będzie skoncentrowany na prowadzeniu badań naukowych dotyczących mechanizmów regeneracyjnych. Celem badań będzie całościowe zrozumienie funkcji komórek, a zwłaszcza poznanie mechanizmów reakcji komórek na zaburzenia spowodowane czynnikami chorobowymi, np. chorobami genetycznymi, wywołanymi przez czynniki środowiskowe czy wynikającymi ze starzenia. Zdobyta wiedza pomoże w opracowywaniu nowych terapii i leków pozwalających zachowywać zdrowie i leczyć m.in. choroby neurodegeneracyjne, związane z wiekiem, a także nowotwory.
Przy współpracy z Niemcami
- Chcemy prowadzić badania, które przyczynią się do stworzenia innowacyjnych strategii zapobiegania oraz zwalczania chorób neurodegeneracyjnych i nowotworów, gdyż mimo nieustających wysiłków podejmowanych na przestrzeni ostatnich dekad wciąż nie ma leków pozwalających je wyleczyć, a skuteczność tych, którymi dysponujemy jest niewystarczająca – mówi prof. Agnieszka Chacińska.
Projekt prof. Agnieszki Chacińskiej i prof. Magdy Konarskiej otrzymał finansowanie w wysokości ponad 35 mln zł na okres 5 lat. Badania będą realizowane z wykorzystaniem infrastruktury badawczej CeNT UW oraz we współpracy naukowej z Uniwersytetem Medycznym w Getyndze (Niemcy).
Prace w stolicy oraz Gdańsku będą prowadzone przez siedem grup badawczych, w których zaangażowanych będzie kilkudziesięciu badaczy z Polski i z zagranicy.
Źródło: PAP
Przeczytajcie też: Tak wyglądałaby Warszawa, gdyby nie II wojna światowa