Trwa ładowanie...

W sobotę zawyje 230 syren. Dokładnie w godzinę "W"

Zawyją sygnałem ciągłym przez minutę

W sobotę zawyje 230 syren. Dokładnie w godzinę "W"
d20lnjn
d20lnjn

W sobotę 1 sierpnia Warszawa uczci pamięć o powstańcach. Dokładnie o godz. 17.00, czyli w godzinę "W" zostanie uruchomionych 230 syren alarmowych. Zawyją sygnałem ciągłym przez minutę. Warto dodać, że co roku syreny rozbrzmiewają nie tylko w Warszawie, ale również w wielu miejscowościach na Mazowszu i innych miastach w całej Polsce.

Jak poinformował Urząd Miasta Warszawy, zostanie włączonych 166 syren w punktach wojewódzkiego systemu alarmowania i ostrzegania oraz 54 syreny systemu miejskiego. Dodatkowo, na terenie Warszawy syreny będą rozmieszczone w kolejnych 10 lokalizacjach. Urządzenia ręczne obsługiwane będą przez harcerzy i znajdą się:
Na Mokotowie: Metro Wilanowska,
W Śródmieściu: Rynek Starego Miasta,
W Wilanowie: al.Wilanowska/Wiertnicza/Cmentarz,
We Włochach: al. Krakowska/1 Sierpnia,
Na Pradze-Północ: Targowa/Kijowska,
Na Pradze-Południe: Fieldorfa/Zamieniecka/Ostrobramska, oraz rondo Waszyngtona (2 syreny),
Na Ursynowie: ul.KEN/Wąwozowa,
Na Powązkach: pomnik Gloria Victis (2 syreny).

Godzina "W" to kryptonim rozpoczęcia powstania warszawskiego , które wybuchło o godz. 17.00, we wtorek 1 sierpnia 1944. Była to największa akcją zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu niemal całkowicie spalono i zburzono.

d20lnjn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20lnjn
Więcej tematów