Trwa ładowanie...

W niedzielę referendum ogólnokrajowe. Jak uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania?

Informacje są przydatne dla osób, które np. nie mieszkają w Warszawie a chcą oddać swój głos w stolicy.

W niedzielę referendum ogólnokrajowe. Jak uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania?
dv7lyiv
dv7lyiv

Każda osoba uprawniona do udziału w referendum, która zamierza zmienić miejsce pobytu przed dniem głosowania, może otrzymać specjalne zaświadczenie. Dzięki niemu można głosować w dowolnym obwodzie w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. Wniosek o wydanie zaświadczenia należy złożyć w urzędzie gminy, w którym osoba jest ujęta w spisie uprawnionych. Należy to uczynić najpóźniej do dnia 4 września: pisemnie, faksem albo w formie elektronicznej.

Uzyskanie zaświadczenia o udziale w referendum w wybranym urzędzie gminy, jest równoznaczne ze skreśleniem ze spisu w miejscu stałego zamieszkania. Stołeczny ratusz apeluje aby nie zgubić zaświadczenia, ponieważ w przypadku jego utraty nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego. Sytuacja taka wykluczy również udział w głosowaniu, w obwodzie właściwym dla miejsca stałego zamieszkania.

Wnioski o wydanie zaświadczeń są przyjmowane we wszystkich stołecznych urzędach dzielnic, w godzinach ich pracy. Szczegółowe informacje dostępne są na tej stronie. Przypominamy też, że w dniu głosowania 6 września, Warszawa zapewnia wyborcom z niepełnosprawnością ruchową oraz starszym, bezpłatny transport (tam i z powrotem) do lokalu wyborczego. Zamówienia przyjmowane są do soboty, 5 września, w godz. 8.00-16.00 pod nr telefonu (22) 870-08-08. Istnieje także możliwość złożenia zamówienia na transport specjalistyczny w formie elektronicznej na adres: biuro@mkmtrans.com.pl

Osoby starsze lub mające problemy z poruszaniem się, mogą w dniu referendum zgłaszać się do straży miejskiej w sprawie transportu do punktów wyborczych. Zgłoszenia będą przyjmowane 6 września pod specjalnie uruchomionym nr tel. (22) 598-69-29 w godzinach 07.00 – 19.00.

dv7lyiv
dv7lyiv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv7lyiv
Więcej tematów