Trwa ładowanie...

W CZD wykonano już tysiąc takich zabiegów na sercach dzieci. "Wciąż są trudności"

"Polega na celowym zniszczeniu fragmentu tkanki mięśnia sercowego u dziecka"

W CZD wykonano już tysiąc takich zabiegów na sercach dzieci. "Wciąż są trudności"
d4sfvvy
d4sfvvy

Kardiolodzy z Centrum Zdrowia Dziecka wykonali u dzieci i młodzieży tysiąc zabiegów ablacji, które leczą zaburzenia rytmu serca. To dużo w porównaniu z ośrodkami w sąsiednich krajach. Trzynaście lat temu Instytut był pierwszą placówką pediatryczną w kraju, gdzie te zabiegi zaczęto wykonywać.

Ablacja daje szanse na całkowite wyleczenie arytmii i uniknięcie skutków ubocznych przyjmowania przez dziecko leków. Czasem jest zabiegiem ratującym życie. Niektórzy pacjenci z bardzo szybkim rytmem serca w czasie częstoskurczu są zagrożeni zatrzymaniem krążenia i nagłym zgonem.

Profesor Katarzyna Bieganowska, kierownik Pracowni Elektrofizjologii Klinicznej Kliniki Kardiologii Instytutu CZD podkreśla, że ablacja jest skutecznym sposobem leczenia zaburzeń rytmu serca. Wyjaśnia, że największą grupą pacjentów są dzieci z nawracającymi częstoskurczami, a wśród te z zespołem WPW, który charakteryzuje się obecnością dodatkowej drogi przewodzenia impulsu elektrycznego w sercu. Uszkodzenie tej drogi przewodzenia powoduje uzdrowienie pacjenta, wówczas napady częstoskurczu nie powinny wracać.

Doktor Maria Miszczak-Knecht - elektrofizjolog z Kliniki Kardiologii CZD wyjaśnia, że zabieg ablacji polega na celowym zniszczeniu fragmentu tkanki mięśnia sercowego. Podczas zabiegu trzeba dostać się do wnętrza serca dziecka dwiema elektrodami. Po wykonaniu pomiarów odpowiednich parametrów uszkadza się tkankę dającą zaburzenie rytmu serca.

d4sfvvy

Narodowy Fundusz Zdrowia nie limituje zabiegów ablacji, ale trudności w wykonywaniu tych zabiegów wynikają z braku specjalistów, szczególnie elektrofizjologów dziecięcych.

d4sfvvy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4sfvvy
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj