W BUW-ie powstanie największa kindloteka w Europie. Do wypożyczenia 200 czytników
Ebooki będzie można wypożyczać tak jak książki, na okres 30 dni z możliwością prolongaty.
W czasie otwarcia wystawy „200 obiektów na 200 lat. Nie tylko książki” Amazon przekazał Bibliotece Uniwersyteckiej 200 czytników e-booków z okazji dwusetlecia UW i BUW.
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie obchodzi dwusetlecie istnienia w przyszłym roku, ale rocznicowe wydarzenia odbywają się już teraz. Na początku października otwarto wystawę "200 obiektów na 200 lat. Nie tylko książki", na której można zobaczyć zbiory z ośmiu obszarów tematycznych: dokumenty sprzed 200 lat, gabinet rycin i rysunków, książki dawne, salon muzyczny, rękopisy, dokumenty z ulicy, salon prasowy i zbiory zdygitalizowane.
Wśród nich będzie min. Biblia z 1599 roku przetłumaczona przez Jakuba Wujka, słynne dzieło Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich” czy ryciny i rysunki Rembrandta van Rijna, Albrechta Dürera, a także tzw. Teki Królewskie ze zbiorów króla Stanisława Augusta. Czytaj więcej: Skarby ze zbiorów BUW-u. Kiedy ujrzą*światło dzienne?*
W czasie wernisażu Amazon ogłosił, że podaruje Bibliotece Uniwersyteckiej 200 czytników Kindle, z których będą mogli korzystać studenci. W ciągu trzech lat amerykańska firma będzie dostarczała bibliotece książki w formie elektronicznej. – Będziemy mieli największą kindlotekę w Europie, jedyną – uniwersytecką – mówi Zofia Kajczuk z BUW. Na czytniku wypożyczonym z BUW-u znajduje się sześć tysięcy książek.
Amazon wesprze też BUW w digitalizacji starodruków. W zbiorach biblioteki jest wiele książek, które są cenne i w złym stanie zachowania. - Firma pomoże dać im drugie życie. W ten sposób znajdą one nowych czytelników, już w formie cyfrowej - przekonują władze uniwersyteckiej biblioteki.
Najprawdopodobniej za kilka tygodni 200 czytników Kindle zostanie udostępnionych użytkownikom BUW. Czytniki będzie można wypożyczać tak jak książki, na okres 30 dni z możliwością prolongaty. Kindle będą opaskowane, na obudowie będą miały wygrawerowane hasło „200 lat Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie”. W razie zagubienia czy uszkodzenia czytnika, użytkownicy będą ponosili konsekwencje materialne, jak w przypadku wypożyczanych książek.
Przeczytajcie również: Blisko 1000 obrazów, rzeźb i fotografii na sprzedaż. Ruszają Warszawskie Targi Sztuki