Trwa ładowanie...

"Uważaj, wysiadanie na jezdnię". Nietypowy komunikat ZTM

Nowy komunikat pojawił się na niektórych przystankach.

"Uważaj, wysiadanie na jezdnię". Nietypowy komunikat ZTM
dlrbgql
dlrbgql

Spore zdziwienie może pojawić się na twarzach warszawiaków korzystających z tramwajów. Od kilku dni na niektórych przystankach wygłaszany jest komunikat "Uważaj, wysiadanie na jezdnię". Według ZTM-u ma to poprawić bezpieczeństwo.

- Każdemu zdarza się czasem zamyślić, zagapić i nie zachować ostrożności tam, gdzie jest to konieczne. Teraz przypomną o tym komunikaty - informuje Zarząd Transportu Miejskiego. Dlatego na kilka sekund przed dojazdem do przystanku tramwajowego, który nie jest wyposażony w peron, wygłaszane będą specjalne ostrzeżenia.

Chodzi tu o przystanki starego typu, gdzie wychodzi się bezpośrednio na jezdnię, którą jeżdżą samochody. Należą do nich: Stare Miasto , Zajezdnia Praga, Wojnicka, Młynarska, Rogalińska, Szpital Wolski, Dzika, Długosza, Magistracka, Deotymy i Dalibora.

- Aby nikt nie zapomniał o obejrzeniu się i sprawdzeniu, czy można bezpiecznie wyjść, przygotowano dodatkowy komunikat do zapowiedzi przystankowych: „Uważaj, wysiadanie na jezdnię” - tłumaczy ZTM.

Zwrot bezpośredni

Sama forma komunikatu jest jednak dość nietypowa pod względem językowym, bo ZTM zwraca się do podróżujących bezpośrednio - w formie na "Ty", co u niektórych (szczególnie starszych) pasażerów może budzić zdziwienie.

dlrbgql

To nie pierwszy komunikat w warszawskiej komunikacji miejskiej, który ma dość nietypową formę. Wcześniej kontrowersję budziła np. zapowiedź "proszę wysiąść na lewo", którą wygłaszał syntezator mowy w pociągach na I linii metra . Na Facebooku powstała wówczas nawet strona " Precz z proszę wysiąść na prawo/lewo. Precz z syntezatorem". Po kilku miesiącach komunikat został zamieniony na bardziej przystępne: "drzwi otwierają się z lewej strony" wypowiadane przez lektora Macieja Gudowskiego.

Źródło: ZTM/Wawalove.pl

dlrbgql
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlrbgql
Więcej tematów