Uwaga na gniazda jerzyków
Te ptaki są naturalnym sprzymierzeńcem w walce z komarami i meszkami. Niestety, ich gniazda często są zamurowywane lub niszczone podczas ocieplania budynków!
23.05.2013 12:08
Wczoraj pisaliśmy o ignorancji stołecznego SPEC-u (dziś Dalkia), który zamurował pod ziemią bezdomne koty . Okazuje się, że nie tylko koty mają w Warszawie ciężkie życie.
"Zabijamy jerzyki, najlepszego przyjaciela człowieka w walce z komarami i meszkami!!!" – czytamy na portalu naTemat. Spółdzielnia jednego z bloków na Grochowie podjęła decyzję o ocieplaniu budynku. W otworach wentylacyjnych swoje gniazda mają jerzyki – ptaki objęte ścisłą ochroną.
W związku z trwającym sezonem lęgowym ptaków, przylotem jerzyków oraz kulminacyjnym okresem prowadzenia wszelkiego rodzaju prac remontowych i termomodernizacyjnych budynków mieszkalnych, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie informuje i przestrzega: wiele gatunków ptaków wybiera, czasami z konieczności, na swoje siedliska budynki mieszkalne w miastach. Stałymi bywalcami mista są: jerzyki, wróble, mazurki, kawki, gołębie miejskie, pustułki, sikory, jaskółki oknówki. Wszystkie wymienione gatunki są objęte ochroną gatunkową.
Na szczególną uwagę zasługują jerzyki, gdyż to właśnie dla populacji tego gatunku prace termomodernizacyjne niosą największe zagrożenie.
*Jeżyki *zakładają gniazda na strychach, w szczelinach między płytami, w przestrzeniach pod parapetami, balkonami lub między rynną a ścianą, w ubytkach elewacji, przewodach kominowych.
Prowadzenie prac powodujące zamurowywanie, zatykanie wymienionych miejsc jest niszczeniem siedliska. Istnieje realne niebezpieczeństwo, że podczas prac może dojść do zniszczenia gniazd oraz zniszczenia jaj, śmierci piskląt. Generowany podczas prac hałas powoduje niepokojenie i płoszenie ptaków, przez co opuszczają one swoje gniazda, natomiast zamurowywanie otworów, w których gniazdują ptaki, powoduje niemożność dostania się ich do gniazd i piskląt.
Czy jest możliwe prowadzenie prac budowlanych z uwzględnieniem bezpieczeństwa ptaków?
Oczywiście, TAK. Przede wszystkim należy zrobić wstępne rozpoznanie - inwentaryzację przyrodniczą - opinię ornitologiczną - poprzez:
- określenie gatunków, ich liczebności oraz lokalizacji schronień,
- wskazanie metod i terminów prowadzenia prac,
- określenie sposobów kompensacji utraconych miejsc lęgowych.
Prowadzenie prac termomodernizacyjnych jest najczęściej możliwe pod następującymi warunkami:
• po zakończeniu prac termomodernizacyjnych otwory prowadzące na stropodach należy zostawić drożne,
• rurki, którymi przedłużane będą otwory wentylacyjne w nowej warstwie nałożonego styropianu i tynku, muszą mieć średnicę wewnętrzną, taką jak przez pracami ociepleniowymi,
• otwory należy wykonać z materiału porowatego (np. cegła) i powinny posiadać chropowate wnętrze,
• podczas naklejania kolejnych warstw styropianu na ścianę, należy na bieżąco wycinać w styropianie otwory pasujące do światła istniejących otworów,
• w przypadku znalezienia lęgów ptaków, należy odpowiednio zaplanować prowadzenie prac na budynku, aby miejsca z gniazdami zostały ocieplone dopiero po opuszczeniu ich przez ptaki,
• niszczenie gniazd, siedlisk i instalowanie skrzynek lęgowych powinno odbywać się pod nadzorem ornitologa,
• po przeprowadzeniu prac termomodernizacyjnych należy zainstalować skrzynki lęgowe.
Warto również zastanowić się nad terminem prowadzenia prac. Wystarczy uwzględnić i dostosować terminy i sposoby wykonywania prac do okresu lęgowego ptaków.