UW. Studenci ruszyli z produkcją przyłbic dla medyków
Na Wydziale Fizyki UW uruchomiona została produkcja przyłbic ochronnych, z których korzystać będą szpitale i pozostałe instytucje medyczne. W ciągu doby powstaje ich ponad 100. Zespół wydziałowy zaprasza do współpracy w ramach projektu.
Koronawirus w Warszawie. Studenci UW wspierają medyków
Studenci Wydziału Fizyki UW rozpoczęli produkcję przyłbic dla szpitali i innych placówek medycznych. Ich pozyskiwanie możliwe jest dzięki wykorzystaniu drukarek 3D przez zespół pod kierunkiem prof. Andrzeja Wysmołka, dr. Radosława Łapkiewicza i Piotra Kaźmierczaka. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie one są obowiązkowym elementem wyposażenia medyków mających bezpośredni kontakt z osobami zakażonymi wirusem SARS-CoV-2. Lekarze dniami i nocami pracują by ratować życie chorych i potrzebujących. Potrzeby szpitali są ogromne, a studenci postanowili ruszyć na pomoc.
- W akcję wspierającą produkcję tych środków ochronnych włączył się zespół naukowców z Wydziału Fizyki UW, który tworzą: prof. Andrzej Wysmołek, dr Radosław Łapkiewicz (inicjator akcji), Piotr Kaźmierczak, Piotr Zbińkowski, Grzegorz Firlik, Jerzy Szuniewicz, Adrian Makowski i Mihai Suster. Projekt realizowany jest w ramach działającej na Wydziale Fizyki przestrzeni projektów studenckich Makerspace@UW- poinformowali naukowcy z Wydziału Fizyki UW.
Przyłbice tworzone są za pomocą technologii druku 3D. W drukarkach powstają opaski przyłbic, do których następnie dołączana jest przesłona ochronna wykonana z tworzywa sztucznego. W ciągu doby powstaje ponad 100 sztuk. W ramach pierwszej partii powstało 260 sztuk. Przyłbice zostaną bezpłatnie przekazane Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu oraz innym instytucjom medycznym. Zespół studentów zachęca również do współpracy badaczy.
Zobacz też: Wybory prezydenckie bez zmian? "Władza zapłaci za to ogromną cenę"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl