Trwa ładowanie...

Uratował dziesiątki tysięcy Żydów. Warszawa uczci jego pamięć

W wtorek nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej Raoula Wallenberga.

Uratował dziesiątki tysięcy Żydów. Warszawa uczci jego pamięć
d2u15su
d2u15su

19 kwietnia, o godz. 10:30 nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej Raoula Wallenberga. W uroczystościach ku czci szwedzkiego bohatera, który ratował węgierskich Żydów weźmie udział między innymi prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Tablica ulokowana zostanie u zbiegu ul. Świętokrzyskiej i ulicy Wallenberga (wspomnianego powyżej bohatera), prowadzącej na Plac Grzybowski. W uroczystości udział wezmą: Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy, Inga Eriksson Fogh, ambasador Królestwa Szwecji, Ivan Gyurcsik, ambasador Węgier, Ann Azari, ambasador Izraela i Cecilia Ahlberg, krewna Raoula Wallenberga.

O godz. 11.15 nastąpi przejście na Plac Grzybowski, gdzie zostanie otwarta wystawa poświęcona dziełu R. Wallenberga pt.: „Nie mógłbym postąpić inaczej”.

"Sprawiedliwy wśród Narodów Świata"

Raoul Wallenberg to szwedzki przedsiębiorca i dyplomata, który pod koniec II wojny światowej jako sekretarz poselstwa szwedzkiego w Budapeszcie uratował z Holokaustu dziesiątki tysięcy Żydów. Powołał specjalną „sekcję humanitarną” przy poselstwie Szwecji. 17 stycznia 1945 roku, po wkroczeniu Armii Czerwonej na Węgry, został aresztowany przez NKWD, wywieziony do Moskwy. Jego dalsze losy nie są znane. W 1963 roku został pośmiertnie odznaczony przez "Instytut Yad Vashem" medalem "Sprawiedliwego wśród Narodów Świata". Stał się symbolem działalności na rzecz ratowania życia ludzkiego w całej Europie.

d2u15su
d2u15su
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2u15su
Więcej tematów