RegionalneWarszawaUbrani na czarno z tęczowymi flagami. Warszawiacy zapalają znicze dla 14-letniego Kacpra przed MEN

Ubrani na czarno z tęczowymi flagami. Warszawiacy zapalają znicze dla 14‑letniego Kacpra przed MEN

Na miejscu jest nasza reporterka.

Ubrani na czarno z tęczowymi flagami. Warszawiacy zapalają znicze dla 14-letniego Kacpra przed MEN
Karolina Kołodziejczyk

23.09.2017 17:08

- Prosimy o założenie ciemnych ubrań, przyniesienie zniczy i tęczowych flag - proszą organizatory sobotniego wydarzenia przed gmachem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Warszawiacy zapalą znicz dla 14-letniego Kacpra z Gorczyna, który popełnił samobójstwo. Chłopca nękano w szkole, bo był homoseksualistą.

Śmierć 14-letniego Kacpra z Gorczyna wstrząsnęła Polską. Rówieśnicy zaszczuli go i sprawili, że popełnił samobójstwo. Na godzinę 18 zaplanowano symboliczne zapalenie znicza przed siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wydarzenie zostało zorganziowane przez Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej, Kampanię Przeciw Homofobii, Paradę Równości, organizację Miłość Nie Wyklucza oraz Lambda Warszawa.

- Prosimy o założenie ciemnych ubrań, przyniesienie zniczy i tęczowych flag. Będzie to czas milczenia, zadumy i żałoby. Z tego powodu prosimy o nieprzynoszenie żadnych symboli partyjnych i transparentów niezwiązanych z tą sprawą. Prosimy również o powstrzymanie się od okrzyków i skandowania haseł - proszą organizatorzy.

Przed Ministerstwem Edukacji Narodowej zgromadziły sie osoby, które zapalają nicze, przychodzą z tęczowymi flagami. Niektórzy wypisali na kartkach powody, dlaczego wciąż żyją, pomimo homofobicznych zachowań ze strony otoczenia. Inni przez mikrofon głośno opowiadają o swoich doświadczeniach. - Będziecie mieli krew na rękach. Tej krwi nigdy nie zmyjecie - mówi jedna z protestujących, wskazując na gmach ministerstwa.

Kampania Przeciw Homofobii przeprowadziła badania i w 2011 roku przygotowała raport, z którego wynika, że aż 63 proc. homoseksualnych nastolatków myślało o samobójstwie. Prześladowanie w szkole dotyczyło 1/3 przypadków. Często dotyczyło chłopców, którzy nie odpowiadają społecznemu stereotypowi "samca alfa".

Warto przypomnieć, że szefowa MEN Anna Zalewska zdecydowała, żeby z rozporządzenia o zadaniach szkoły, usunąć zapis o edukacji dyskryminacyjnej. Zmiana dotknęła też przedszkola i szkoły specjalne.

9 sierpnia 2017 roku Ministerstwo Edukacji Narodowej wydąło rozporządzenie w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach. Celem powyższego aktu jest uregulowanie sposobu udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Jak podkreśla MEN, regulacja powstała, by zapewnić odpowiednią i powszechną dostępność do pomocy pedagogiczno-psychologicznej.

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

Obraz
Obraz
warszawagejhomofobia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)