RegionalneWarszawaTwój e-PIT 2019. Jak rozliczyć PIT dzięki systemowi "twój e-pit"? Instrukcja krok po kroku

Twój e‑PIT 2019. Jak rozliczyć PIT dzięki systemowi "twój e‑pit"? Instrukcja krok po kroku

Twój e-PIT 2019. Standardowo termin na złożenie rocznego zeznania PIT upływa 30 kwietnia. W tym roku jednak można je składać miesiąc dłużej. Jak rozliczyć PIT przez internet? Dzięki platformie Twój e-PIT zajmuje to tylko kilka minut. Prezentujemy instrukcję krok po kroku.

Twój e-PIT 2019. Jak rozliczyć PIT dzięki systemowi "twój e-pit"? Instrukcja krok po kroku
Źródło zdjęć: © Pixabay

Twój e-PIT 2019 – co to jest?

Twój e-PIT to platforma utworzona przez Ministerstwo Finansów i udostępniona na stronie podatki.gov.pl. Jej celem jest ułatwienie podatnikom rozliczenia deklaracji PIT. W systemie znajdziemy wypełnioną deklarację PIT-37 i PIT-38. Możemy ją oczywiście edytować i zmieniać. Dane pochodzą z ubiegłorocznej deklaracji oraz dokumentów dostarczonych przez pracodawcę.

Twój e-PIT – jak rozliczyć PIT przez internet

Okazuje się, że rozliczenie deklaracji podatkowej za pośrednictwem Twój e-PIT jest prostsze, niż mogłoby się wydawać. Poniżej przedstawiamy instrukcję krok po kroku.

1.Logowanie się do systemu Twój e-PIT

Logowania do systemu można dokonać na dwa sposoby:

  • Pierwszym jest skorzystanie z Profilu Zaufanego, czyli specjalnego konta, na którym przechowywane są nasze dane osobowe. Konto takie możemy założyć za pośrednictwem bankowości internetowej lub specjalnej strony internetowej.
  • Drugim sposobem na zalogowanie się do systemu jest podanie naszego numeru PESEL oraz kilku informacji z deklaracji podatkowej za 2018 rok i z jednego z PIT-ów za 2019, które otrzymujemy od pracodawcy/pracodawców.

2.Weryfikacja danych w systemie Twój e-PIT

Po zalogowaniu powinniśmy sprawdzić, czy wszystkie dane zawarte we wstępnie wypełnionej deklaracji PIT są prawidłowe. Na tym etapie możemy wprowadzać również zmiany dotyczące np. adresu, czy numeru konta. Pamiętajmy, że w systemie Twój e-PIT znajduje się indywidualnie wypełniona deklaracja, oznacza to, że jeżeli chcemy rozliczać się z małżonkiem lub jesteśmy osobą samotnie wychowującą dziecko, musimy wówczas nanieść odpowiednie poprawki.

3.Dodawanie ulg w systemie Twój e-PIT

W chwili, gdy zweryfikujemy nasze dane, możemy zacząć dodawać ulgi (o ile takowe nam przysługują). W deklaracji za rok 2019 automatycznie kopiowane są ulgi, z których podatnik korzystał w poprzednim roku. Zostanie również uwzględniona ulga na dziecko, nawet jeśli urodziło się w 2019 roku. Dodatkowo podatnik może samodzielnie dopisać przysługujące mu odliczenia np. z racji bycia krwiodawcą.

Po wprowadzeniu ulg, które nam przysługują, możemy dodatkowo podać nr KRS organizacji pożytku publicznego, której chcemy przekazać swój 1% podatku. W deklaracji za rok 2019 będzie skopiowany numer organizacji, którą wspomogliśmy w 2018 roku. To pole można zmienić i wskazać inną organizację. Pamiętajmy jednak, że krok ten nie jest obowiązkowy.

4.Przesłanie, anulowanie lub pozostawienie bez zmian deklaracji w systemie Twój e-PIT

W czwartym i ostatnim już kroku mamy trzy możliwości:

  • Możemy ją zatwierdzić i przesłać Urzędowi Skarbowemu. Wówczas otrzymamy potwierdzenie złożenia deklaracji (Urzędowe Potwierdzenie Odbioru). Przelew zawierający nasz zwrot z podatku dostaniemy w terminie do 45 dni od złożenia deklaracji.
  • Drugą opcją jest odrzucenie deklaracji. Jeżeli płatnik zdecyduje, że nie chce korzystać z gotowego formularza i woli wypełnić go samodzielnie, ma taką możliwość.
  • Trzecią z możliwości jest niepodjęcie żadnej czynności: nie musimy go akceptować ani odrzucać. Możemy pozostawić w obecnym stanie. Jeżeli zdecydujemy się na taką opcję, wówczas nasza deklaracja zostanie przesłana do Urzędu Skarbowego w ostatnim dniu na rozliczenie podatku.

Zobacz także:Koronawirus wpędził nas w gigantyczny kryzys. I może rozpędzić jeszcze inny – dużo większy

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)