Trzaskowski: opłaty parkingowe zachowane, możliwy weekendowy rozkład komunikacji
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski na konferencji prasowej w środę podkreślił, że opłaty parkingowe w Warszawie zostaną zachowane. Być może jeszcze dzisiaj rozkład komunikacji miejskiej będzie zmieniony na weekendowy. Zaapelował do rządu o dostarczenie szpitalom sprzętu do walki z koronawirusem.
18.03.2020 | aktual.: 18.03.2020 19:35
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przekazał na konferencji prasowej w środę, że w rozmowach z władzami innych miast dzisiaj omawiane były kwestie finansowania.
Odnosząc się do pakietu pomocy przedsiębiorcom przygotowanego przez rząd wyraził nadzieję, że to „nie będzie pakiet, gdzie większość obciążeń będzie się próbowało zepchnąć na barki samorządów, przez likwidacje tych podatków, dzięki którym samorządy mają zapewnione wpływy do swoich budżetów”. Dodał, że ma nadzieję, że będzie to pakiet bardzo ambitny.
Trzaskowski poinformował, że wszystkie metropolie polskie wystosowały wspólny apel do rządu.
Miasta proszą, żeby wesprzeć samorządy poprzez wzrost subwencji ogólnej i wprowadzić rekompensaty tam, gdzie koszty gospodarowania odpadami są większe niż maksymalny ustawowy poziom opłat. Domagają się również, żeby wykreślić sankcje z art. 242 i 243 Ustawy o finansach publicznych dotyczących uchwalania budżetów i sprawozdań. Jak podkreślił Trzaskowski, to po to „żebyśmy mogli w sposób elastyczny zająć się zarządzaniem miastami i przede wszystkim skupić się na pomocy mieszkańcom”. Chodzi o zapewnienie wszystkich podstawowych usług miejskich. Prezydent zadeklarował w tej kwestii pełną współpracę z rządem.
- Chcielibyśmy również zwrócić się do rządu z jasnym oczekiwaniem, że w momencie kiedy te pieniądze, które UE zadeklarowała trafią do Polski, żeby trafiły też do samorządów – powiedział prezydent.
Warszawa utrzymuje opłaty parkingowe
Trzaskowski pytany o kwestie parkingów podkreślił, że większość metropolii utrzymuje opłaty parkingowe. Z 12 miast wyjątkiem jest Kraków, gdzie jest inna sytuacja jeśli chodzi o strefę parkingową. Obejmuje ona całe centrum miasta i jest bardzo ścisła. W związku z tym pojawia się problem z dojechaniem do seniorów.
W Warszawie chodzi o zapewnienie, że w centrum można znaleźć miejsca parkingowe w sytuacjach trudnych, np. kiedy trzeba dojechać do szpitala.
Ruch samochodowy na ulicach jest mniejszy, ale warszawiacy korzystają ze swoich abonamentów. Większość miejsc parkingowych jest zajęta. Dzięki temu, że utrzymane są opłaty można te miejsca znaleźć. Jak dodał, dokładnie tak postępuje większość metropolii. „W związku z tym w tej chwili nie planujemy zniesienia opłat” – powiedział prezydent.
Trzaskowski został zapytany, czy decyzja może ulec zmianie w związku z apelem ministra Adamczyka do prezydentów miast o zniesienie opłat parkingowych.
- Nie wiem, na czym minister Adamczyk opiera swój apel. Chyba nie analizuje sytuacji w większości miast. Najważniejsze jest to, żeby zachować się po prostu racjonalnie – odparł Trzaskowski.
- Z naszych analiz wynika, że utrzymanie strefy płatnego parkowania przyczynia się do tego, że w Warszawie wolne miejsca można znaleźć. Natomiast przez cały czas analizujemy sytuację, nie jesteśmy dogmatyczni - wskazał.
Zniesienie odsetek, odroczenie opłat
Mówiąc o polityce czynszowej podkreślił, że przede wszystkim analizowana jest kwestia ewentualnego zniesienia odsetek i odroczenia pewnych opłat. W momencie jak decyzje zapadną, ratusz będzie o nich informować.
Weekendowy rozkład komunikacji miejskiej
W Warszawie nadal obowiązuje rozkład tygodniowy komunikacji miejskiej. Dzięki temu zapewnione są odpowiednie odstępy miedzy pasażerami. - Mamy najnowsze analizy. Będzie możliwe przejście na rozkład weekendowy. Dzięki temu, że warszawiacy zostają w domach, będzie można zapewnić odstęp miedzy pasażerami - wskazał prezydent. Taka decyzja może zapaść jeszcze dziś. Obecnie obłożenie transportu miejskiego sytuuje się na poziomie 20-30 proc.
Apel o niekorzystanie z placów zabaw i siłowni
Dzielnica Wola czasowo zamknęła place zabaw, siłownie plenerowe i boiska przyszkolne. Trzaskowski został zapytany, czy podobne ograniczenia obejmą pozostałe dzielnice.
Apelujemy, żeby nie korzystać z placów zabaw i plenerowych siłowni. Chodzi o to, żeby się w tych miejscach nie gromadzić. Wywiesiliśmy prośby, ogłoszenia we wszystkich miejscach. Trudno je zamknąć, bo często nie są ogrodzone. Liczymy na odpowiedzialność warszawiaków – powiedział prezydent.
Zapytany, czy w mieście będzie miejsce przeznaczone na kwarantannę odparł, że skierował takie pytanie do wojewody i czeka na odpowiedź. Liczba osób pozostających w Warszawie w kwarantannie domowej zmienia się bardzo dynamicznie. Ostatnio było ok. 500 osób.
Trzaskowski powiedział też, że nie wszystkie apele o dostarczenie sprzętu do szpitali spotkały się już z odzewem. Zaapelował, żeby przyspieszyć przekazywanie sprzętu, który był obiecany przez rząd. Szpitale miejskie są coraz bardziej obciążone.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.