RegionalneWarszawaTramwaj „Linia Oporu” na ulicach Warszawy

Tramwaj „Linia Oporu” na ulicach Warszawy

Bezpłatna przejażdżka tramwajem edukacyjnym, poświęcona historii Grup Oporu „Solidarni"

Tramwaj „Linia Oporu” na ulicach Warszawy

Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie Wolnego Słowa i Archiwum Akt Nowych zapraszają w dniu 1 marca 2014 r., w godzinach 11:00-15:00, na bezpłatną przejażdżkę tramwajem „Linia Oporu".

Edukacyjny tramwaj „Linia Oporu", poświęcony historii Grup Oporu „Solidarni", będzie kursował na trasie Marymont Potok – pl. Wilsona – pl. Bankowy – Marszałkowska – Puławska – Wyścigi. (Poniżej, na obrazkach, znajdziecie dokładny rozkład jazdy)

Będzie w nim można samodzielnie wykonać 3 rodzaje ulotek na maszynie drukarskiej z epoki oraz zagrać w ZnajZnak, obejrzeć wystawę poświęconą drukom i ulotkom z lat 80. XX wieku, spotkać działaczy Grup Oporu. Dzieci, które wsiądą do tramwaju, otrzymają również specjalne pamiątkowe stemple na rękę.

....

Grupy Oporu, zorganizowane w 1982 r. przez Teodora Klincewicza, przed 1980 r. współpracownika Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR" i drukarza „Robotnika", a po Sierpniu jednego z założycieli i przywódców Niezależnego Zrzeszenia Studentów, skupiały głównie młodzież. Różniły się od większości struktur podziemia tym, że planowały i przeprowadzały akcje spektakularne, budzące echo i komentarze, stwarzające wrażenie wielkiej siły i możliwości podziemia. Do znanych akcji Grup Oporu należało przygotowywanie się – na pograniczu dywersji – do manifestacji 31 sierpnia 1982 r., udział w nich, nadawanie audycji radiowych dla więźniów na Mokotowie, „przemysłowe" rozrzucanie ulotek na ulicach miasta, wywieszanie wielkich transparentów na domach, druk znaczków pocztowych, a także – co było utajnione również przed opinią publiczną – odbieranie transportów ze sprzętem poligraficznym dla podziemia, nadawanych ze Szwecji i przywożonych via Szczecin. Zarazem Grupy pozostawały w ścisłym kontakcie z podziemnym regionem Mazowsze
NSZZ „Solidarność", kierowanym przez Zbigniewa Bujaka.

Partnerzy: Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie , Tramwaje Warszawskie, MZA, Urban INFO.tV.

Patroni Medialni: TVP Historia, Telewizja Republika, Radio WNET, „Tygodnik Solidarność", wSieci, wSieci Historii,Pamięć.pl.

Czytaj również: Veturilo rusza 1 marca!

Obraz
Obraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)