Trwa ładowanie...

"Torreador" stanął przy Świętokrzyskiej

To nowoczesna w formie rzeźba meksykańskiego rzeźbiarza Juana Soriano. Podoba Wam się? Pasuje do otoczenia?

"Torreador" stanął przy Świętokrzyskiej
d1wl41j
d1wl41j

U zbiegu ulic Emilii Plater i Świętokrzyskiej przy Warszawskim Centrum Finansowym pojawiła się nowa rzeźba. „Torreador” to nowoczesne w formie dzieło meksykańskiego rzeźbiarza, malarza i scenografa Juana Soriano. Została ona przekazana władzom Warszawy.

„Torreador” doskonale wkomponowuje się w tą przestrzeń. Bardzo długo wspólnie z Fundacją „Juan Soriano y Marek Keller” szukaliśmy miejsca, gdzie w sposób godny moglibyśmy eksponować dzieło tego wybitnego artysty. Myślę, że nasz wybór był trafny. Nowoczesna rzeźba bardzo dobrze pasuje do nowoczesnej przestrzeni miejskiej ulic Świętokrzyskiej i Emilii Plater, a także pobliskich wysokościowców – mówił podczas uroczystości odsłonięcia rzeźbyJacek Wojciechowicz, zastępca Prezydent m.st. Warszawy.

Na uroczystości pojawili się także ambasador Meksyku w Polsce Ricardo Villanueva Hallal, darczyńca Marek Keller oraz... meksykańscy mariachi. Marek Keller przez blisko trzydzieści lat był przyjacielem meksykańskiego artysty. Po jego śmierci rozpoczął skupowanie dzieł rzeźbiarza, a także otworzył fundację jego imienia promującą sztukę. Niektóre z prac meksykańskiego artysty można obejrzeć w podwarszawskiej Owczarni, w Parku Rzeźb Juana Soriano. Odbywają się tam również wernisaże obiecujących młodych artystów z Polski i Meksyku.

d1wl41j

Juan Soriano urodził się 18 sierpnia 1920 roku w Guadalajarze, w Meksyku. Jego talent objawił się bardzo wcześnie, dlatego też jego pierwsza indywidualna wystawa prac odbyła się już w 1936 roku w Galeria de Arte Mexicano w Meksyku. Podczas swojego życia zajmował się rzeźbą, malarstwem, poezją, a także kreowaniem scenografii teatralnych. Zmarł 10 lutego 2006 roku. Artysta wielokrotnie odwiedzał Polskę, która znalazła szczególne miejsce w jego sercu.

Co sądzicie o "Torreadorze"? Pasuje do otoczenia?


d1wl41j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wl41j
Więcej tematów