RegionalneWarszawaTłusty czwartek 2020 w Warszawie. Jak rozpoznać dobrego pączka? [PORADNIK]

Tłusty czwartek 2020 w Warszawie. Jak rozpoznać dobrego pączka? [PORADNIK]

Różnią się kolorem, wagą i nadzieniem. Mogą być sprężyste, kruche lub ciągnące się. Ale co za tym stoi? Jak rozpoznać prawdziwego pączka? O rady na tłusty czwartek spytaliśmy pana Sylwestra, warszawskiego cukiernika, który robienie pączków ma we krwi. Jego rodzina robi je w domowych warunkach od pokoleń.

Tłusty czwartek 2020 w Warszawie. Jak rozpoznać dobrego pączka? [PORADNIK]
Źródło zdjęć: © zbiory prywatne

19.02.2020 | aktual.: 20.02.2020 06:45

1. Dużo o pączku powie nam kolor jego wnętrza. Powinien być lekko żółty, to oznacza że do zrobienia ciasta użyto żółtek. Białka powodują, że ciasto jest cięższe i mniej pulchne. Zbyt żółty kolor może być skutkiem użycia sztucznych barwników lub kurkumy – choć ta oczywiście jest znana ze zdrowotnych właściwości.

2. Jak najłatwiej rozpoznać, czy pączek zawiera sztuczne spulchniacze? Taki wypiek będzie napompowany jak balon, ale gdy go weźmiemy do ręki okaże się leciutki jak piórko i łatwo się będzie płaszczył pod palcem.

Pączki na tłusty czwartek. Ciemne, czy jasne? – O to jest pytanie

3. Ważna jest temperatura tłuszczu. Powinna wynosić około 180 stopni. Jeśli jest za mała, pączki smażą się długo, nasiąkają tłuszczem, a skorupka robi się coraz grubsza i grubsza.

Cukiernicy dawnej szkoły dodawali odrobinę spirytusu, żeby pączki chłonęły mniej tłuszczu. Zbyt wysoka temperatura z kolei sprawia, że pączki szybko "łapią kolor”. Z wierzchu są spieczone, a w środku... surowe. Idealny pączek powinien mieć bladą obwódkę na środku.

Pączek w maśle? Nic z tych rzeczy

4. Najczęściej smaży się na smalcu. Mają najlepszy smak. Kiedyś, w latach 80. co dziś wydaje się abstrakcją, niektórzy smażyli pączki na tłuszczu wołowym. Do ciasta dodaje się masła lub rzadziej margaryny. Ciasto z ich dodatkiem jest bardziej sprężyste i kruche. Ciasto z dodatkiem oleju ciągnie się jak guma.

5. Nie można także przesadzić z ilością cukru. Ten sprawia, że wypiek szybciej ciemnieje – dzieje się tak, gdyż cukier się karmelizuje.

Wisienka na cieście, a raczej lukier na pączku

6. Ważny jest lukier. W domowych warunkach robi się go z cukru pudru i wody. Powinien mieć konsystencję jogurtu, choć może wyjść gęstszy lub rzadszy. Dlatego czasem spływa z pączka. Ten robiony na skalę masową ma idealną konsystencję, bez żadnych gródek. Szybciej schnie i tworzy idealną pokrywę.

Tym co wyróżnia pączka, jest jego wnętrze. Najbardziej popularnym nadzieniem jest różana konfitura, choć coraz częściej można spotkać pączki z toffi, budyniem, czy czekoladą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)