Trwa ładowanie...

Terapia marihuaną nie naraziła dzieci. Prokuratura umorzyła śledztwo ws. dr. Bachańskiego

Centrum Zdrowia Dziecka "dokonało na dr. Bachańskim linczu i podważyło w sposób nieludzki i niezgodny z prawdą"

Terapia marihuaną nie naraziła dzieci. Prokuratura umorzyła śledztwo ws. dr. Bachańskiego
d1eat8f
d1eat8f

*Zastosowana terapia leczenia padaczki środkami zawierającymi marihuanę nie naraziła leczonych dzieci na ryzyko utraty życia lub zdrowia - uznała stołeczna prokuratura, która umorzyła śledztwo w sprawie dr. Marka Bachańskiego z Centrum Zdrowia Dziecka. *

Postępowanie - prowadzone od lata 2015 r. - dotyczyło podejrzenia "narażenia w CZD na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu pozostających pod opieką lekarza Poradni Neurologii i Epileptologii małoletnich pacjentów w związku z prowadzeniem leczenia padaczki opornej na leki przy zastosowaniu preparatów pochodnych kanabinoidów".

Jak poinformował w komunikacie rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga prok. Łukasz Łapczyński, postępowanie umorzono "wobec braku znamion czynu zabronionego". Decyzja została podjęta w zeszłym tygodniu.

"W oparciu o zgromadzony w toku dochodzenia materiał dowodowy, w tym dokumentację medyczną, zeznania świadków oraz opinię zespołu biegłych z zakresu analizy leków i toksykologii sądowej, neurologii i pediatrii ustalono, że w wyniku podjętej terapii przy zastosowaniu preparatów pochodnych kanabinoidów nie doszło do narażenia małoletnich pacjentów na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu" - wskazała prokuratura.

d1eat8f

Postanowienie nie jest prawomocne; zaskarżyć decyzję mogą opiekunowie małoletnich pacjentów oraz Centrum Zdrowia Dziecka, jako instytucja, która złożyła zawiadomienie do prokuratury. W piątek prok. Łapczyński powiedział, że wcześniej postępowanie było przez pewien czas zawieszone w związku z długim czasem oczekiwania na opinię zespołu biegłych w tej sprawie.

"CZD dokonało na nim linczu"

Postępowanie wszczęto w sierpniu 2015 r. Zawiadomienie do prokuratury złożyło wtedy * Centrum Zdrowia Dziecka*. Dotyczyło ono możliwości popełnienia przez Bachańskiego przestępstwa narażenia pacjentów przez prowadzenie tego badania klinicznego bez uzyskania świadomej zgody przedstawicieli prawnych uczestników badania.

Resort zdrowia podawał wówczas, że terapia "była nielegalna i prowadzona z narażeniem dzieci na niebezpieczeństwo". Jak zaznaczał "nie było żadnego protokołu leczenia, nie zapewniono w sposób systematyczny kontroli stanu zdrowia dzieci, nie było regularnego harmonogramu wizyt kontrolnych, nie prowadzono monitorowania stężenia leku we krwi dziecka, nie analizowano w sposób metodologicznie poprawny potencjalnych objawów ubocznych ani poprawy stanu zdrowia".

Sam dr Bachański w liście otwartym do ówczesnego ministra zdrowia Mariana Zembali pisał, że CZD dokonało na nim linczu i podważyło "w sposób nieludzki i niezgodny z prawdą" jego kompetencje i doświadczenie zawodowe. Zapewnił, że jego przełożeni wiedzieli o prowadzonym przez niego leczeniu i otrzymał on zgodę na leczenie nie więcej niż dziesięciu pacjentów. Jak dodawał, jego przełożeni nie interesowali się szczegółowo przebiegiem leczenia, nikt też nie przekazywał mu żadnych uwag dotyczących m.in. dawkowania leków i prowadzonej dokumentacji medycznej.

d1eat8f

"Marihuana ratunkiem dla ich dzieci"

W październiku 2015 r. dr Bachański został dyscyplinarnie zwolniony z CZD. Placówka nie ujawniła powodów swojej decyzji. W rozmowie z WawaLove.pl zapowiedział odwołanie do sądu pracy.

Podczas pikiety pod CZD latem 2015 r. rodzice dzieci chorych na lekoodporną padaczkę żądali przywrócenia do pracy Bachańskiego w Poradni Neurologii i Epileptologii CZD. Rodzice przekonywali, że marihuana medyczna jest ratunkiem dla ich dzieci.

W marcu 2015 r. Trybunał Konstytucyjny zasygnalizował Sejmowi celowość działań ustawodawczych zmierzających do uregulowania kwestii medycznego wykorzystania marihuany. Obecnie w Sejmie trwają prace nad poselskim - zgłoszonym przez Kukiz'15 - projektem dot. dostępności do preparatów produkowanych w oparciu o konopie; podkomisja nie zakończyła jeszcze prac.

d1eat8f

- Pracujemy nad tym, żeby lekarze mieli możliwość przepisywania preparatów zawierających marihuanę, ale na niezwykle rozsądnych zasadach - powiedział niedawno wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas.

Źródło: PAP

d1eat8f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1eat8f
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj