Ten cement "zjada" smog. Użyjmy go w stolicy
Wykonany jest w aż 80 proc. z materiałów pochodzących z recyklingu
Podczas ostatnich targów Expo 2015, jakie odbyły się w Mediolanie, włoska firma Nemesi & Partners zaprezentowała nietypowy materiał budowlany, zrealizowany w nowoczesnej technologii. Cement posiadający wyjątkowe właściwości - pochłania smog. Zwracamy na niego uwagę władzom Warszawy, które ostatnio deklarowały, że zamierzają walczyć z zanieczyszczeniem powietrza.
Na Targach włosi postawili rzeźbę wykonaną z paneli wykonanych z tego materiału. Jak wyjaśniano w informacji prasowej, tysiąc metrów kwadratowych tego cementu działa podobnie, jak 80 dużych, liściastych drzew. Potrafi wchłonąć cząsteczki i pyłki z powietrza, podobnie jak aparaty szparkowe w liściach.
Ściany pochłaniające smog są już stosowane w stolicach (np. w Meksyku) od wielu lat, jednak zawsze wiąże się to z wielkimi kosztami. Z włoskiego cementu (w dotyku przypominającego elegancki marmur), można budować panele, którymi pokrywa się ściany budynków leżących przy przy ulicach. Nie ma jeszcze ceny, ale władze firmy zapewniają, że będzie przystępna. To możliwe, bowiem cement wykonany jest w aż 80 proc. z materiałów pochodzących z recyklingu. "Dołożono" tylko do niego opatentowany już przez Włochów składnik aktywny pochłaniający smog.
Plan Gospodarki Niskoemisyjnej
Jak niedawno informowaliśmy , Ratusz poinformował, że rusza do walki z zanieczyszczeniem stołecznego powietrza. Główną bronią w walce ze smogiem w Warszawie są inwestycje w komunikację miejską. Stołeczny ratusz wymienia tu między innymi wymianę taboru autobusowego na nowoczesny, coraz częściej elektryczny oraz budowę drugiej linii metra. Rzecznik Bartosz Milczarczyk powiedział, że na modernizację transportu publicznego przeznaczono dotychczas ponad 5 miliardów złotych. Efekty są już widoczne.
10 lat temu normy powietrzne przekraczane były o 400 procent, obecnie o 40. Przekroczenia nadal jednak są, dlatego w ratuszu przygotowano Plan Gospodarki Niskoemisyjnej.
Jednym z punktów planu jest opracowanie Warszawskiego Indeksu Powietrza. To system, który szybko i jednoznacznie będzie określać jakość powietrza w mieście. Bartosz Milczarczyk wyjaśnia, że jeżeli normy zostaną przekroczone, zadziałają specjalne procedury. Zostanie wprowadzony na przykład darmowy transport komunikacją miejską. Ma to zachęcić kierowców do rezygnacji z podróży samochodem. Dodatkowo na ulice wyjadą pojazdy, które będą czyścić ulice "na mokro". Okazało się bowiem, że dużym problemem jest tak zwany pył wtórny, który osiada na jezdni i jest ponownie podnoszony przez przejeżdżające auta.
Strażnicy miejscy mają też otrzymać dodatkowe prawa jeżeli chodzi o sprawdzanie samochodów ciężarowych. Zostaną wyposażeni w mobilne wagi i karać kierowców przeładowanych ciężarówek. Szacuje się, że co trzeci pojazd ciężarowy na terenie miasta jest za ciężki.
Jednocześnie ratusz prowadzi swój program grantowy dla chętnych, którzy chcą zainwestować w energię odnawialną. Mieszkańcy Warszawy mogą dostać nawet 45 tysięcy złotych na instalacje paneli słonecznych.