Szczepienie na COVID-19 w Warszawie. Seniorzy czekają na szczepienia
Najpierw, aby się zapisać, teraz – aby się zaszczepić. W poniedziałek dawkę preparatu przeciwko COVID-19 zaczęto podawać osobom powyżej 70 roku życia. W Warszawie przed szpitalami zebrało się dziesiątki osób starszych.
W placówkach medycznych ruszyły szczepienia osób starszych. Niektórzy z seniorów przed przyjęciem dawki preparatu, musieli czekać wiele godzin w kolejce.
Szczepienie przeciwko COVID-19. Z zachowaniem dystansu, ale na mrozie
Seniorzy czekają też m.in. przed Szpitalem Południowym. W tym miejscu będą leczeni pacjenci zakażeni COVID-19. Już we wczesnym godzinach porannych przed budynkiem, na chłodzie, czekało kilkanaście osób starszych. Nikt poza kolejnością nie był wpuszczony. Trzeba było czekać. W tym samym czasie w holu głównym placówki do rejestracji ustawiło się jednocześnie ponad dziesięć osób.
Okazuje się jednak, że Szpital Południowy nie jest wyjątkiem, mieszkańcy miasta czekali w długich kolejkach od wczesnych godzin porannych także przy Stadionie Narodowym, który od listopada ubiegłego roku przyjmuje pacjentów z koronawirusem. Tutaj warszawscy seniorzy także musieli uzbroić się w cierpliwość.
Jak przyznał w rozmowie z TVN24 wirusolog dr Jacek Krajewski sytuacja ta wynika z tego, że aktualnie szczepionek jest mniej, niż było to planowane.
- Nad tym wszystkim zawisła groźba jeszcze większego zmniejszenia dostaw, ponieważ inna firma, nie tylko Pfizer, zgłosiła, że ograniczy dostawy. Ta informacja mogła spowodować większą nerwowość u pacjentów. – powiedział.
Jak dodaje dr Krajewski punkty szczepień dostają teraz jedynie 30 dawek preparatu na tydzień.
Proces zapisów na szczepienia dla osób powyżej 80 roku życia rozpoczął się w piątek 15 stycznia po północy. Wówczas wielu seniorów nie było w stanie dodzwonić się na infolinię – zbyt dużo chętnych jednocześnie. Ludzie starsi zaczęli pojawiać się od samego rana w placówkach, by dać się zapisać. Od 22 stycznia uruchomione zostały także zapisy na szczepienia dla osób powyżej 70 lat.
Szef KPRM Michał Dworczyk przekazał, że szczepienia zostaną realizowane w ponad 5 tys. punktów zlokalizowanych w całym kraju.
W Polsce pierwsze szczepienia rozpoczęły się 27 grudnia ubiegłego roku. Do szczepienia ruszyła tzw. grupa zero, w skład której wchodzą lekarze, pielęgniarki, farmaceuci, personel administracyjny placówek medycznych oraz podopieczni i pracownicy Domów Pomocy Społecznej, jak również rodzice wcześniaków.