Trwa ładowanie...

Syrenka warszawska i sum wróciły na Dolną [ZDJĘCIA]

Syrenka warszawska i sum wróciły na Dolną [ZDJĘCIA]
d10pqfo
d10pqfo

Zakończyły się prace konserwatorskie przy zabytkowej studni wodociągowej i pijalni u zbiegu ul. Dolnej i Puławskiej . Ujęcie powstało cztery lata przed wojną i było prawdziwą atrakcją Mokotowa .

Studnia wodociągowa i pijalnia została zbudowana przez Wodociągi Warszawskie w 1936 r., w pięćdziesiątą rocznicę uruchomienia w stolicy, nowoczesnych wodociągów i kanalizacji. W roku 1989 studnię z ul. Dolnej wpisano do rejestru zabytków. Od wielu lat była nieczynna, pozbawiona opieki i rujnowana przez wandali.

We wrześniu 2013 r. roku podjęto prace konserwatorsko-restauratorskie polegające na remoncie elementów kamiennej obudowy ujęcia wody. Ponadto zamontowano kopie oryginalnych, metalowych dekoracji źródełka – rzeźby suma i płaskorzeźby syrenki. *Aby zapobiec kradzieży , zostały one wykonane ze specjalnie barwionej żywicy epoksydowej imitującej brąz. *Po zakończeniu sezonu zimowego obiekt zostanie uruchomiony przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie.

Koszt prac wyniósł 34 300 zł. Prace zostały w całości sfinansowane z budżetu m.st. Warszawy. Wykonała je firma „Mario Konserwacja Zbytków, Mariusz Borkowski” z Warszawy.

d10pqfo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10pqfo
Więcej tematów