Trwa ładowanie...

Syreni Śpiew uratowany? Pawilon z lat 70. wpisany do gminnego rejestru

Od teraz miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego będzie musiał być ponownie uzgadniany ze stołecznym konserwatorem zabytków.

Syreni Śpiew uratowany? Pawilon z lat 70. wpisany do gminnego rejestru
d109cdc
d109cdc

Jest szansa na uratowanie słynnego pawilonu "Powiśle". Powojenny modernistyczny budynek został wpisany do gminnej ewidencji zabytków.

Pawilon dawnej restauracji i kawiarni hotelu „Powiśle” wybudowano na początku lat 70. XX wieku. Ta część zespołu budynków, która kiedyś należała do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej jest zlokalizowana przy ulicy Rozbrat. Teraz mieści się tam jeden z najbardziej znanych klubów i restauracji w stolicy – Syreni Śpiew. Obiekt jest zaliczany do ikony powojennego modernizmu, który zachwyca ozdobnymi mozaikami oraz drewnianą okładziną.

Mieszkańcy Warszawy z przerażeniem zareagowali na doniesienia o ewentualnej rozbiórce pawilonu, który jest ważnym ośrodkiem kulturalnym i rozrywkowym. Na jego miejscu miał powstać apartamentowiec. Dzięki wspólnym staraniom Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział w Warszawie, Tu było, to stało oraz Miasto Jest Nasze do wojewódzkiej ewidencji zabytków wprowadzona została karta powojennego pawilonu.

By dodatkowo zabezpieczyć budynek, w piątek zostało podpisane zarządzenie prezydenta Warszawy o uzupełnieniu gminnej ewidencji m.in. o pawilon Syreniego Śpiewu. Od teraz miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego będzie musiał być ponownie uzgadniany ze stołecznym konserwatorem zabytków.

- Oznacza to, że deweloper nie dostanie zgody na rozbiórkę. Dość niszczenia powojennego modernizmu! Wspólnie zmieniajmy Warszawę i troszczmy się o nasze dziedzictwo - cieszą się na Facebooku działacze ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

d109cdc
d109cdc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d109cdc
Więcej tematów