RegionalneWarszawaŚwięto Wojska. Macierewicz: "Nie byłoby niepodległej Polski bez żołnierzy 1920 roku"

Święto Wojska. Macierewicz: "Nie byłoby niepodległej Polski bez żołnierzy 1920 roku"

Ceremonia odbyła się na placu Piłsudskiego.

Święto Wojska. Macierewicz: "Nie byłoby niepodległej Polski bez żołnierzy 1920 roku"
Karol Lewandowski

Nie byłoby niepodległości Polski bez żołnierzy 1920 roku - powiedział w niedzielę szef MON Antoni Macierewicz podczas uroczystości na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Minister wręczył wyróżnienia i medale zasłużonym żołnierzom i pracownikom wojska.

Ceremonia, która w ostatnich latach odbywała się w MON, tym razem została zorganizowana na pl. Piłsudskiego. Oprócz kierownictwa MON w uroczystości udział wzięli także szef BBN Paweł Soloch i najwyżsi dowódcy wojskowi.

- Nie byłoby Polski niepodległej na mapie, gdyby nie żołnierze 1920 roku. Nie byłoby Polski niepodległej na mapie, gdyby nie bohaterski czyn księdza Skorupki. Nie byłoby Polski niepodległej na mapie, gdyby nie geniusz Józefa Piłsudskiego. Niepodległość dla nich była najważniejsza - powiedział Macierewicz.

- Niepodległość Polski jest głównym przesłaniem, które dzisiaj żołnierz polski, polska armia przedkłada i mówi do narodu: pamiętajcie nie ma rzeczy ważniejszej niż niepodległość państwa polskiego - podkreślił szef MON.

Wyróżnienia wojskowe

Podczas uroczystości minister wręczył akty mianowania na wyższe stopnie trojgu kombatantów, uczestników powstania warszawskiego. Wpisem do Księgi Honorowej Wojska Polskiego wyróżniono kilkunastu żołnierzy i cztery jednostki wojskowe. 19 wojskowych odebrało tytuły honorowe "Zasłużony Żołnierz RP". Ponad 200 żołnierzy i cywilów otrzymało odznaczenia resortowe. Kilkudziesięciu oficerów odebrało akty mianowania na wyższe stopnie, a kilkudziesięciu kolejnych żołnierzy - listy gratulacyjne.

15 sierpnia - rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku - został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

Źródło: (PAP)

Obraz
Obraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)