RegionalneWarszawaSwastyka na tablicy upamiętniającej getto. "Jak to zobaczyłam, to się rozpłakałam"

Swastyka na tablicy upamiętniającej getto. "Jak to zobaczyłam, to się rozpłakałam"

W Polsce, zgodnie z art. 256 Kodeksu Karnego, używanie i rozpowszechnianie symboli nazistowskich jest zabronione

Swastyka na tablicy upamiętniającej getto. "Jak to zobaczyłam, to się rozpłakałam"

Na tablicy upamiętniającej granice getta warszawskiego, *stojącej na tyłach Hali Mirowskiej, ktoś namalował czarnym sprayem symbol nazistów - swastykę.*

Tablicę postawiono w 2008 roku. Możemy na niej przeczytać m.in.: "Pamięci tych, którzy cierpieli, walczyli i zginęli". Takich miejsc pamięci jest w warszawie kilka, postawiono je w punktach granicznych żydowskiej dzielnicy.

Pytani o opinię przechodnie, głównie ludzie starsi idący na zakupy do Hali Mirowskiej reagowali bardzo emocjonalnie. Jedna z mieszkanek dzielnicy, widząc ten akt wandalizmu, zwyczajnie się rozpłakała. - Hitlerowski symbol namalowany w miejscu, gdzie jeszcze nie tak dawno naziści mordowali setki tysięcy osób? To przechodzi ludzkie pojęcie, to po prostu przerażające - powiedział WawaLove.pl starszy pan. - Niemożliwe, żeby zrobił to Polak - dodał z oburzeniem.

Tylko w Warszawie 100 tys. osób

Getto zbudowano w 1940 roku. Zlikwidowano je tuż po powstaniu, w maju w 1943. Po wywiezieniu pozostałych przy życiu mieszkańców do Treblinki oraz obozów w dystrykcie lubelskim, zabudowa centralnej i północnej części „dzielnicy żydowskiej” została na rozkaz Niemców zburzona.

Łączna liczba ofiar getta warszawskiego szacowana jest na ok. 400 tys. osób, z czego ok. 100 tys. zginęła lub zmarła w Warszawie. Są to ofiary głodu i chorób, ofiary egzekucji, w tym dwóch akcji likwidacyjnych oraz polegli i zamordowani podczas powstania w getcie.

Tablica do wymiany

- Niestety, farba uszkodziła tablicę, wykonaną z pleksiglasu - mówi WawaLove.pl Magdalena Łań z ratusza. - Zniszczenia są zbyt duże, liter nie da się uratować. Tablica zostanie więc zdemontowana, następnie, po konsultacji z projektantem, odtworzona - dodaje urzędniczka.

W Polsce, zgodnie z art. 256 Kodeksu Karnego, używanie symboli nazistowskich jest zabronione. Według polskich przepisów propagowanie totalitarnego ustroju państwa oraz nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych czy też wyznaniowych podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch.

Obraz
Obraz
Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)