Studenci UW apelują do władz. "Reformy mogą zbliżyć ustrój naszego kraju do autorytaryzmu"
- Chociaż miniony ustrój znamy w większości jedynie z lekcji historii, to dostrzegamy pewne analogie - podkreślają studenci prawa, którzy napisali list otwarty do polskich parlamentarzystów.
Studenci Uniwersytetu Warszawskiego przeciwko reformie sądownictwa. Twierdzą, że stanowi "bezpośrednie i realne zagrożenie dla polskiej praworządności". W tej sprawie napisali list otwarty do polskich senatrów i posłów.
Jak czytamy w liście otwartym studentów prawa z Uniwersytetu Warszawskiego, "z głębokim zaniepokojeniem obserwują zaproponowane w ostatnich dniach projekty zmian w polskim systemie sądownictwa". - W naszym odczuciu, zarówno uchwalona już ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa, ustawa o sądach powszechnych, jak i proponowany projekt ustawy o zmianie Ustawy o Sądzie Najwyższym stanowią bezpośrednie i realne zagrożenie dla polskiej praworządności - podkreśla samorząd.
Według nich, szczególnie niepokojący jest art. 87 projektu ustawy o Sądzie Najwyższym.- Arbitralne i przymusowe przeniesienie w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego przez Ministra Sprawiedliwości stanowi zachwianie zasady trójpodziału władzy- podstawy ustroju współczesnych państw demokratycznych - twierdzą autorzy listu otwartego.
- Chociaż miniony ustrój znamy w większości jedynie z lekcji historii, to dostrzegamy pewne analogie. Planowane reformy nawiązują bowiem do rozwiązań, które mogą zbliżyć ustrój naszego kraju do autorytaryzmu. Paradoksalnie i zatrważające jest, że deklarując walkę z widmem poprzedniego systemu, proponuje się metody czerpiące z niego najbardziej niebezpieczne wzorce - podkreślają studenci.
Warto zaznaczyć, że list otwarty został opublikowany około godziny 13. Na ten moment podpisało się pod nim prawie 200 osób. Petycję znajdziecie tutaj.
Spór o sądy
W nocy po wielu godzinach burzliwej dyskusji Senat bez poprawek przyjął nowelę ustawy o ustroju sądów powszechnych, która m.in. zwiększa uprawnienia ministra sprawiedliwości przy powoływaniu i odwoływaniu prezesów sądów. Senatorowie PiS przegłosowali także wzbudzającą kontrowersje nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Teraz obie ustawy trafią do podpisu prezydenta.
Przeczytajcie również: * Konduktor uderzył awanturującego się pasażera. OMZRiK szykuje zawiadomienie*