Studenci PW zaprojektowali niezwykłą rakietę. "Wyniesie CanSaty na wysokość około 4,5 km"
Studenci większość elementów konstrukcyjnych wykonują samodzielnie
Studenci Sekcji Rakietowej Studenckiego Koła Astronomicznego z Politechniki Warszawskiej zaprojektowali rakietę CanSat Launcher. W odróżnieniu od innych tego typu urządzeń rakieta zaprojektowana przez studentów z Warszawy może wynosić na wysokość kilku kilometrów 8, a nie jak dotąd to było możliwe 6 minisatelitów tak zwanych CanSat.
Jedna z konstruktorek Anna Mizerska mówi, że CanSaty to eksperymenty naukowe, które muszą się zmieścić w opakowaniach wielkości puszki po napojach. Rakieta po starcie osiąga określony pułap. Uwalnia elementy, które opadając na spadochronach wykonują określone zadanie. Po czym rakieta zaczyna opadać i otwiera własny spadochron, żeby bezpiecznie powrócić na ziemię.
Rakieta będzie wynosiła CanSaty na wysokość około 4,5 kilometra. Projekt studentów jest związany z międzynarodowym cyklem konkursów CanSat, mającym zachęcić uczniów szkół średnich i wyższych do samodzielnego konstruowania minisatelitów i prowadzenia badań naukowych. Anna Mizerska mówi, że studenci konstruują rakietę ze względu na potrzebę rynku. - Nasza rakieta w niczym nie jest gorsza od rakiet używanych do tej pory, a jest za to o wiele tańsza - mówi Anna Mizerska.
W pracach pod okiem prof. Roberta Głębockiego z Politechniki Warszawskiej bierze udział pięcioro studentów. Studenci większość elementów konstrukcyjnych wykonują samodzielnie. Pierwsze próby rakiety odbędą się na poligonie pod Toruniem.
Źródło: IAR
Przeczytajcie też: Sztuczny bluszcz pomysłem na nielegalne reklamy?