Strażnicy podwiozą do lokali wyborczych
Do dyspozycji osób mających problem z poruszaniem się będą wyznaczone patrole straży miejskiej
Warszawiacy, którzy mają problemy z poruszaniem się i nie wymagają specjalistycznego transportu, czyli np. osoby starsze lub poruszające się o kulach, mogą liczyć na pomoc straży miejskiej.
Wystarczy w dniu wyborów zadzwonić pod specjalnie uruchomiony numer telefonu 22 598 69 29 (w godz. 7.00 – 19.00), by zostać zawiezionym do lokalu wyborczego. Warto wziąc pod uwagę, że czas dowozu będzie uzależniony od liczby osób oczekujących na transport.
Do dyspozycji osób starszych będą wyznaczone patrole straży miejskiej .
Tradycyjnie też Urząd m. st. Warszawy zapewnia osobom niepełnosprawnym ruchowo bezpłatny transport od miejsca zamieszkania (lub innego wskazanego miejsca), do lokalu obwodowej komisji wyborczej i z powrotem. Osoby niepełnosprawne, które głosują w lokalu dostosowanym do ich potrzeb, a nie mają możliwości dojazdu, mogą liczyć na pomoc miasta. Urząd zapewnia specjalistyczny transport realizowany w systemie „od drzwi do drzwi”, czyli osoba niepełnosprawna objęta jest usługą od drzwi mieszkania, do lokalu wyborczego i z powrotem.
Zamówienia przyjmowane są do soboty w godz. 8.00-16.00 pod nr telefonu 22 870-08-08. Osoby dzwoniące po godzinie 16.00 mogą nagrać zgłoszenie na automatyczną sekretarkę podając numer telefonu do siebie oraz imię i nazwisko, operator oddzwoni w ciągu 24h). Istnieje również możliwość złożenia zamówienia na transport specjalistyczny w formie elektronicznej poprzez przesłanie wiadomości na adres biuro@mkmtrans.com.pl.
Ponadto strażnicy uruchomili aplikację zawierającą informacje o lokalizacji obwodów głosowania na terenie stolicy. By znaleźć swój obwód wyborczy oraz właściwą siedzibę obwodowej komisji wyborczej, należy podać nazwę ulicy (bez numeru nieruchomości), następnie należy sprawdzić w wyszukiwarce, czy podany adres znajduje się w granicach jej obwodu.
Na mapie usytuowane są stałe obwody głosowania (wg podziału na dzielnice), stałe obwody głosowania dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, odrębne obwody głosowania (rozlokowane w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych).
Do miejsc dodano nazwę siedziby, dokładny adres, nazwę dzielnicy, numer Obwodowej Komisji Wyborczej, granice obwodu (wykaz jednostek adresowych przyporządkowanych do obwodu) oraz informację o tym czy lokal dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Aplikację znajdziemy* TUTAJ .*
*Przeczytajcie też: Młodzi szturmują urzędy. "Chcę wziąć odpowiedzialność za Polskę" *