RegionalneWarszawaStara Warszawa powraca. Nietypowe, przedwojenne znalezisko

Stara Warszawa powraca. Nietypowe, przedwojenne znalezisko

Podczas trwającej obecnie przebudowy al. Jana Pawła II, w okolicach ulicy Złotej, został odnaleziony fragment przedwojennej Warszawy.

Stara Warszawa powraca. Nietypowe, przedwojenne znalezisko

01.06.2020 15:33

Stolica skrywa wiele przedwojennych niespodzianek i od czasu do czasu podczas modernizacji ulic czy kamienic, stara Warszawa daje o sobie przypomnieć. Tak stało się i tym razem. Zarząd Dróg Miejskich poinformował o odsłonięciu bazaltowej, przedwojennej kostki, która stanowiła dawniej nawierzchnię ulicy. Przez wiele lat przykrywał ją położony po wojnie na jezdni asfalt.

"Kostka została zdemontowana i zabezpieczona na terenie budowy. W związku z brakiem możliwości wykorzystania całego odnalezionego materiału w miejscu odkrycia, miasto podejmie próbę skorygowania przyjętego projektu przebudowy al. Jana Pawła II i użycia części kostki jako świadka historii. W zależności od ilości odsłoniętej kostki i jej stanu technicznego, możliwe będzie jej ewentualne wykorzystanie do odtworzenia czy uzupełnienia nawierzchni brukowej innych ulic czy placów w Warszawie" – podaje ZDM.

Ulica Złota świadkiem historii

Ulicę Złotą wytoczono już pod koniec XVIII wieku, dzięki czemu dzisiaj jest to jedna z najstarszych stołecznych ulic. Przed II wojną światową rozpoczynała swój bieg przy skrzyżowaniu ulicy Jasnej, Zgody oraz Przeskok i wiodła aż do skrzyżowania z ulicami Żelazną i Twardą. Na samym początku znajdowała się tam drewniana zabudowa. W 1784 roku stało przy niej 29 mieszkalnych zabudowań z drewna, cegielnia, jak również dwa browary.

"Zobacz także: Skarb z dna rzeki. Niezwykłe odkrycie w Gwdzie"

Ciągłość ulicy Złotej została przerwana po wojnie, kiedy to zaczęto budowę Pałacu Kultury i Nauki. Dzisiaj jedna z najstarszych warszawskich ulic składa się z dwóch osobnych, w żaden sposób niepołączonych ze sobą, odcinków.
W Warszawie od 2017 roku już ponad 60 ulic wykładanych tak zwanymi "kocimi łbami" lub kostką bazaltową została wpisana do gminnej ewidencji zabytków, w celu ochrony tych miejsc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)