Trwa ładowanie...

Spektakle młodych twórców, rezydencje i muzyka w TR Warszawa

Jarzyna: "Chcemy postawić na młodych ludzi".

Spektakle młodych twórców, rezydencje i muzyka w TR Warszawa
d1krvys
d1krvys

Premiery "Możliwości wyspy", "Jeziora" i "Niezwykłych przygód Roberta Robura", koncerty i rezydencje literackie wypełnią program TR Warszawa w sezonie 2015/16. - Chcemy postawić na młodych ludzi - zapowiada dyrektor artystyczny teatru Grzegorz Jarzyna.

Do najważniejszych wydarzeń nowego sezonu w warszawskim TR będą należeć premiery, których wspólnym tematem jest przyszłość i perspektywy, jakie ma dziś przed sobą świat Zachodu. Twórcy zadają pytanie o to, jak zmienia się - wraz z kryzysem ekonomicznym, eskalacją ideologicznych radykalizmów i falą uchodźców, napływających do Europy - osobowość współczesnego "człowieka Zachodu".

- W tym sezonie chcemy postawić na młodych ludzi, rozpocząć sezon od pokazów premierowych takich artystów. Przygotowaliśmy debiut Magdy Szpecht, zaprosiliśmy Yanę Ross i premierę Krzysztofa Garbaczewskiego. Oprócz pięciu premier chcemy rozpocząć cykl, do którego zaprosiliśmy Ignacego Karpowicza - co miesiąc pojawiały się będą teksty, przez niego pisane i wystawiane przez okres całego roku - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej w warszawskiej siedzibie TR dyrektor artystyczny teatru Grzegorz Jarzyna.

Jak dodał Roman Pawłowski, zastępca dyrektora ds. programowych: - premiery łączy temat przyszłości - wszystkie one próbują wyczuć to, co nadchodzi. - Żyjemy w czasach ciekawych i niepokojących; pytanie o przyszłość wydaje się naturalne i kluczowe - podkreślił.

d1krvys

Jedną z powieści francuskiego pisarza Michela Houellebecqua "Możliwość wyspy" na scenę przeniesie Magda Szpecht, reżyserka z krakowskiej PWST. Będzie to jej debiut w TR Warszawa. Scenografię przygotuje Zbigniew Libera, za dramaturgię odpowiadać będzie Michał Buszewicz, dramaturg Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

W swojej książce Houellebecq kreśli wizję przyszłości Zachodu, w której człowiek pokonuje śmierć za pomocą technologii klonowania. "To jeden z najważniejszych dziś głosów w literaturze europejskiej. Kasandra Europy, człowiek który w swoich powieściach rysuje radykalną wizję Europy i jej rozwoju" - ocenił Pawłowski.

Sztukę "Jezioro" wystawi w Warszawie pochodząca z Łotwy reżyserka Yana Ross, która zinterpretuje tym samym tekst rosyjskiego dramaturga Michaiła Durnienkowa - jego "Jezioro" to portret dzisiejszej klasy średniej w Rosji, sparaliżowanej lękiem o przyszłość, żyjącej w oczekiwaniu apokalipsy.

Antyutopię "Niezwykłe przygody Roberta Robura", ostatnią pracę Mirosława Nahacza, wystawi Krzysztof Garbaczewski. Akcja utworu rozgrywa się w społeczeństwie przyszłości, którym manipuluje producent telewizyjnego serialu. Teatralnej adaptacji utworu podjął się prozaik i scenarzysta Jakub Żulczyk. Wśród pozostałych premier znalazły się także "Ewelina płacze" w reżyserii Anny Karasińskiej i "Grind/r" Piotra Trojana.

d1krvys

W tym roku TR Warszawa rozpoczyna także cykl rezydencji literackich "Nowa dramaturgia", w ramach których co sezon wybrany dramatopisarz lub dramatopisarka pracować będzie z zespołem aktorskim TR nad swoim najnowszym tekstem. Rezydentem sezonu 2015/16 będzie Ignacy Karpowicz, autor m.in. "Ości" i "Sońki". Przez cały sezon Karpowicz pracować będzie nad serialem teatralnym, opartym na jego powieści "Balladyny i romanse", nagrodzonej w 2010 r. Paszportem "Polityki". Reżyserowie zmieniać się będą co odcinek.

Muzyczną część programu TR otworzy koncert grupy ICANSWIM, którą tworzy aktorka TR Warszawa Justyna Wasilewska oraz multiinstrumentaliści Krzysztof Kaliski i Filip Kaniecki. Zaplanowano także nową odsłonę projektu "Próby z Sikorskiego" reżyserki Katarzyny Kalwat i dramaturżki Marty Sokołowskiej. Jak tłumaczyli organizatorzy "to próba zmierzenia się z legendą jednego z najbardziej radykalnych twórców polskiej sceny muzycznej Tomasza Sikorskiego, zmarłego tragicznie w 1988 r. wybitnego warszawskiego kompozytora, prekursora minimalizmu i sonoryzmu".

Przygotowano także przegląd dokumentu teatralnego - spektakli dokumentalnych, inspirowanych prawdziwymi historiami. Spektakl "Piłkarze", poruszający temat homoseksualizmu w sporcie i zawodników, traktowanych jak ciała-maszyny do zarabiania pieniędzy, przedstawi Małgorzata Wdowik.

d1krvys

O eksperymencie NASA, którego celem było nawiązanie kontaktu z delfinami opowie w spektaklu "Dolphinwholoved_me" Magdalena Szpecht, a portret politycznego i biznesowego Poznania stworzy Krzysztof Szekalski w spektaklu "Po co psuć i tak już złą atmosferę". "Stróżu mój", filmowy portret stróżów, pracujących w budynku TR Warszawa przy ulicy Marszałkowskiej, stworzyła aktorka Dominika Biernat.

Szczegółowy program TR Warszawa na sezon 2015/16, wraz z wydarzeniami towarzyszącymi dostępny jest na stronie internetowej www.trwarszawa.pl

Źródło: PAP

d1krvys
d1krvys
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1krvys
Więcej tematów