Trwa ładowanie...

Spalili flagę Ukrainy podczas Marszu Niepodległości. "Odpowiedzialni są organizatorzy"

Ambasada Ukrainy w Warszawie zapowiada, że polski MSZ otrzyma oficjalną notę dyplomatyczną.

Spalili flagę Ukrainy podczas Marszu Niepodległości. "Odpowiedzialni są organizatorzy"
d2mmtwz
d2mmtwz

Haniebny akt wandalizmu - tak ukraiński resort spraw zagranicznych zareagował na spalenie flagi tego kraju podczas Marszu Niepodległości. Zapowiedziano, że w tej sprawie zostanie wydana nota dyplomatyczna. - To nie państwo polskie zorganizowało ten marsz - komentuje doradca prezydenta Paweł Mucha.

Agencja Ukrinform cytuje słowa Wasyla Zwarycza z ambasady w Warszawie, który podkreśla, że "Ukraina oczekuje natychmiastowej reakcji na ten haniebny i karygodny czyn". Dyplomata zapowiada, że polski MSZ otrzyma w tej sprawie oficjalną notę dyplomatyczną.

Kijów oczekuje również, że sprawcy spalenia flagi zostaną ukarani. O tej sprawie informują także rosyjskie media pisząc nie o Marszu Niepodległości, ale marszu nacjonalistów w Warszawie.

WawaLove.pl wysłało wiadomość do Ministerstwa Spraw Zagranicznych z zapytaniem, jaka będzie reakcja resortu na incydent z 11 listopada. Na razie nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

"To nie państwo polskie"

Doradca prezydenta RP Paweł Mucha podkreślił w "Faktach TVN", że nie należy stawiać "znaku równości między wszystkimi manifestacjami". - To nie państwo polskie organizowało ten marsz, nie państwo polskie zachowało się w sposób niewłaściwy, tylko niewielka grupka - dodał.

d2mmtwz

Według Prawa i Sprawiedliwości, za incydent z 11 listopada odpowiedziani są organizatorzy marszu. - To nie była uroczystość legitymizowana przez polski rząd - twierdzi wiceminister obrony narodowej, Bartosz Kownacki.

KOD solidarny z Ukrainą

Komitet Obrony Demokracji również odniósł się do incydentu z Marszu Niepodległości. Członkowie opublikowali specjalne oświadczenie na Facebooku adresowane do Wasyla Zwarycza. - Znieważanie narodowych symboli jest sprzeczne z polską tradycją. Spalenie ukraińskiej flagi podczas Marszu Niepodległości zorganizowanego przez środowiska nacjonalistyczne w Polsce jest tym bardziej bolesne i oburzające, że znieważono symbol państwa szczególnie nam bliskiego - czytamy w oświadczeniu.

- Niepodległa, silna, demokratyczna Ukraina, a także bliskie więzi łączące nasze kraje, to najlepsza gwarancja suwerenności i bezpieczeństwa Polski - podkreśla KOD i dodaje, że Polska była pierwszym krajem, który uznał niepodległość Ukrainy. - To właśnie ta decyzja i budowane później liczne więzi między naszymi krajami i narodami były prawdziwym wyrazem patriotyzmu polskiego.

Źródło: TVN/RMF FM/WawaLove.pl

d2mmtwz
d2mmtwz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mmtwz
Więcej tematów