Smog znów wraca do Warszawy. Normy przekroczone o prawie 300 procent!
"Ostrzeżcie bliskich i znajomych" - biją na alarm aktywiści.
17.10.2017 10:52
Pomimo tego, że do zimy jeszcze daleko, aktywiści biją na alarm. Normy pyłu zawieszonego w Warszawie znów zostały przekroczone! Będzie powtórka ze stycznia?* *
Aktywiści z Warszawskiego Alarmu Smogowego opublikowali na Facebooku wykaz norm zanieszczyszczenia powietrza w stolicy. Sytuacja nie wygląda najlepiej: na ul. Marszałkowskiej jest o 228 proc. za dużo pyłu PM2,5. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda na al. Niepodległości. Tam wskaźniki przekroczyły prawie 300 proc. - Udostepnijcie posta, ostrzeżcie bliskich i znajomych! Ratusz znowu "zaspał" - napisali w sieci. Do wpisu dodali wymowny hashtag #UdusSieWWarszawie. * *
Przypomnijmy, że na początku stycznia odnotowano fatalny stan powietrza w całym kraju. Normy PM2,5 (pyłu zawieszonego), który jest najbardziej niebezpieczny dla ludzkiego zdrowia, przekroczono w Warszawie o blisko 1000 proc. Jeszcze gorzej było w Kielcach, Katowicach i Krakowie. Tam miejscami przekroczenia wynosiłyu aż 1500 proc. Wówczas Inspekcja Ochrony Środowiska przestrzegała przed wychodzeniem z domu, gdyż groziło to ryzykiem wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym. Co roku z powodu z chorób wywołanych smogiem umiera w kraju 50 tys. osób.
Takiej sytuacji w stolicy jeszcze nie było. Po raz pierwszy w historii warszawskie szkoły i przedszkola otrzymały ostrzeżenie, by dzieci przebywające w placówkach nie wychodziły na zewnątrz ze względu na zanieczyszczenie. Wszelkie zajęcia prowadzone na świeżym powietrzu zostały odwołane.
Dodatkowo z powodu smogu przejazdy komunikacją miejską w Warszawie są bezpłatne. - Zachęcam do korzystania z komunikacji miejskiej i pozostawienia samochodów prywatnych na parkingach. Przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w mieście – mówił rok temu Michał Olszewski , wiceprezydent Warszawy.
Niebezpieczne pyły
Pył PM10 składa się z mieszaniny cząstek zawieszonych w powietrzu, będących mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych. Pył zawieszony może zawierać substancje toksyczne takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (np. benzo/a/piren), metale ciężkie oraz dioksyny i furany. Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc. Poziom dopuszczalny dla stężenia średniodobowego wynosi 50 µg/m3 i może być przekraczany nie więcej niż 35 dni w ciągu roku. Poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego wynosi 40 µg/m3, a poziom alarmowy 200 µg/m3.
Pył PM2,5 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi. Docelowa wartość średnioroczna dla pyłu PM2,5 wynosi 25 µg/m3, poziom dopuszczalny 25 µg/m3, a poziom dopuszczalny powiększony o margines tolerancji dla 2012 r. 27 µg/m3.