RegionalneWarszawaSmog Warszawa – 6 grudnia: zła jakość powietrza

Smog Warszawa – 6 grudnia: zła jakość powietrza

6 grudnia stężenie smogu w powietrzu nad Warszawą będzie dość duże. Największe zanieczyszczenia powietrza można odnotować w centrum, na Mokotowie, Wilanowie Ochocie oraz w Pruszkowie i Piasecznie. W pozostałych dzielnicach stolicy Polski oraz w miastach aglomeracji warszawskiej sytuacja może być podobna lub niewiele lepsza.

Smog Warszawa – 6 grudnia: zła jakość powietrza
Źródło zdjęć: © flickr.com

Smog Warszawa – złe powietrze w południowych dzielnicach i centrum

W całej Warszawie można odnotować duże stężenie smogu, ale najgorsza jakość powietrza dzisiaj jest w centrum, na Mokotowie, Ochocie i Wilanowie. Na Śródmieściu wskaźnik PM10 jest na poziomie o 125 do 175 procent dopuszczalnej normy, a PM2.5 sięga nawet 220 procent dopuszczalnej normy.

Podobna jest sytuacja w południowych dzielnicach miasta. Na Mokotowie poziom pyłu PM10 utrzymuje się na poziomie 180-190 procent, a PM2.5 210 procent dopuszczalnej normy. Z kolei na Wilanowie stężenie smogu jest nieco mniejsze – PM10 jest na poziomie 160 procent, PM2.5 osiąga maksymalnie 190 procent dopuszczalnej normy.

Na Ochocie poziom pyłu PM10 sięga nawet 170 procent, a PM2.5 200 procent dopuszczalnej normy.

Smog Warszawa – wschodnia i północna Warszawa w nieco lepszej sytuacji

W niewiele lepszej sytuacji są mieszkańcy wschodnich i północnych dzielnic Warszawy. Na Pradze-Południe i Targówku wskaźnik PM10 utrzymuje się na poziomie około 140 procent dopuszczalnej normy, zaś PM2.5 sięga maksymalnie 170 procent. Minimalnie wyższe stężenia pyłów są w powietrzu unoszącym się nad Bemowem, Wolą, Żoliborzem i Młocinami. Tam PM10 osiąga 150 procent, a PM2.5 180 procent dopuszczalnej normy.

Smog Warszawa – powietrze nad aglomeracją również złe

Stężenie smogu w powietrzu nad miastami aglomeracji warszawskiej również jest duże. Najgorsza sytuacja jest w Łomiankach, Piasecznie, Legionowie i Pruszkowie. Poziom PM10 w tych miastach może nawet dwukrotnie przekraczać dopuszczalną normę, a PM2.5 może osiągnąć poziom 250 procent dopuszczalnej normy.

Wręcz fatalna sytuacja jest w Markach – poziom PM10 przekroczył 250 procent dopuszczalnej normy, a PM2.5 jest powyżej 300 procent, co oznacza stan alarmowy.

Ostrzega się, że w ciągu dnia stężenie smogu może się zwiększyć. Odradza się aktywność na zewnątrz.

Smog – czym jest?

Smog to zjawisko atmosferyczne powstałe w wyniku wymieszania się powietrza z dymem i spalinami.

Przy sprawdzaniu stężenia smogu zwraca się uwagę na dwa pomiary – PM2.5, czyli aerozole atmosferyczne, których w powietrzu nad Polską jest dużo, a także PM10 – są to substancje toksyczne związane z procesami spalania.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)