RegionalneWarszawaSmog nie odpuszcza. "W ciągu dnia jakość powietrza się pogorszy"

Smog nie odpuszcza. "W ciągu dnia jakość powietrza się pogorszy"

Wysokie stężenie niebezpiecznych pyłów zawieszonych na obszarze Mazowsza.

Smog nie odpuszcza. "W ciągu dnia jakość powietrza się pogorszy"
Karol Lewandowski

W wielu stacjach pomiarowych na Mazowszu, m.in. w Warszawie, Legionowie i Piastowie, odnotowano wysokie stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu - poinformowała w środę PAP Krystyna Barańska z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie.

Jak wyjaśniła Krystyna Barańska, główny specjalista w wydziale monitoringu środowiska WIOŚ, choć normy powietrza nie zostały przekroczone w stolicy i województwie, to stężenia niebezpiecznych dla zdrowia pyłów zawieszonych są wysokie. Chodzi o pyły PM2,5 i PM10.

Największe, czyli złe stężenia PM2,5, odnotowano po godz. 8.30 w Legionowie, wynosiło 229,3 mikrogramów na metr sześcienny oraz w Piastowie - ponad 196 mikrogramów na metr sześcienny. W centrum Warszawy stężenia PM10 przekraczało nieco 100 mikrogramów na metr sześcienny (pomiar przy al. Niepodległości). Jeszcze gorszą jakość powietrza notuje się obecnie na Targówku.

Sytuacja zacznie się pogarszać

Przedstawicielka WIOŚ prognozuje, że w ciągu dnia w środę jakość powietrza w stolicy prawdopodobnie się pogorszy. - Smog, który teraz jest wokół Warszawy, dotrze z czasem do stolicy, ze względu na niską temperaturę oraz słaby wiatr" - mówi Barańska.

Pył zawieszony jest szkodliwy dla zdrowia, szczególnie dla układu oddechowego. W jego skład wchodzą m.in. siarka, metale ciężkie, silnie toksyczne chemiczne związki organiczne, jak dioksyny i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, np. benzoapiren. Jego średnie stężenie w ciągu doby nie powinno przekraczać 50 mikrogramów na metr sześc.

Zagrożenie

Zanieczyszczenie powietrza może być groźne szczególnie dla osób cierpiących z powodu przewlekłych chorób serca (jak niewydolność serca czy choroba wieńcowa)
i chorób układu oddechowego (jak astma czy przewlekła choroba płuc). Narażone są także osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci.

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej" - czytamy w ostrzeżeniu inspektoratu ochrony środowiska.

Gdy pył zawieszony w powietrzu osiąga poziom powyżej 200-300 mikrogramów na m sześc. wszelkie aktywności na zewnątrz są odradzane. Osoby wrażliwe powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu, pozostałe osoby powinny ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum - radzą specjaliści.

Źródło: (PAP/WawaLove.pl)

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)