Skąd pochodzą "słoiki"?
Ponad 20 tys. osób przeprowadziło się w ubiegłym roku. Skąd przyjechali? Ile jest właściwie prawdziwych warszawiaków w stolicy?
Serwis Mojapolis.pl wyliczył, że w 2012 roku prawie 93,5 tys. mieszkańców naszego kraju przeprowadziło się do innego województwa. Najwięcej na Mazowsze, a konkretnie do stolicy Polski i jej okolic. To 21,3 tys. nowych mieszkańców! Mazowsze od wielu lat jest zdecydowanie najczęściej wybieranym celem przeprowadzki. Drugie miejsce należy do Małopolski (8,7 tys.).
Dla Warszawy to nie jest duża liczba. Dla porównania, w dwudziestoleciu międzywojennym (liczba warszawiaków wzrosła wtedy o 70 procent) każdego roku sprowadzało się tu na stałe kilkadziesiąt tysięcy ludzi. W 1939 roku stolica liczyła 1,3 mln mieszkańców, liczbę 1,5 mln Warszawa przekroczyła w 1978 roku (wówczas rocznie osiedlało się w stolicy ok. 20 tys. osób). Rekordowym rokiem był 2006 - do stolicy przeprowadziło się aż 25 tys. osób! (dane podajemy za "Kim jest prawdziwy Warszawiak"/Polityka nr 42).
Obecnie Warszawa liczy 1,7 mln osób i jak wynika ze spisu powszechnego, tylko 53 proc. mieszkańców stolicy się tu urodziło.
Za dnia w mieście przebywa ponad 2,4 mln osób, z czego 495 tys. to codziennie dojeżdżający, a 250 tys. to osoby tutaj mieszkające, ale nie zameldowane.
Warszawa wciąż jest najpopularniejszym miejscem na przeprowadzkę. Najwięcej, bo aż 4,6 tysiąca osób przyjechało tutaj z województwa lubelskiego. To aż 57 proc. wszystkich emigrantów. Na drugim miejscu są ludzie z podlaskiego, na trzecim ze świętokrzyskiego. Poza tymi województwami, najczęściej przyjeżdząją do nas osoby z warmińsko-mazurskiego i podkarpackiego.