Trwa ładowanie...

Skąd pochodzą "słoiki"?

Ponad 20 tys. osób przeprowadziło się w ubiegłym roku. Skąd przyjechali? Ile jest właściwie prawdziwych warszawiaków w stolicy?

Skąd pochodzą "słoiki"?
d3n9xc0
d3n9xc0

Serwis Mojapolis.pl wyliczył, że w 2012 roku prawie 93,5 tys. mieszkańców naszego kraju przeprowadziło się do innego województwa. Najwięcej na Mazowsze, a konkretnie do stolicy Polski i jej okolic. To 21,3 tys. nowych mieszkańców! Mazowsze od wielu lat jest zdecydowanie najczęściej wybieranym celem przeprowadzki. Drugie miejsce należy do Małopolski (8,7 tys.).

Dla Warszawy to nie jest duża liczba. Dla porównania, w dwudziestoleciu międzywojennym (liczba warszawiaków wzrosła wtedy o 70 procent) każdego roku sprowadzało się tu na stałe kilkadziesiąt tysięcy ludzi. W 1939 roku stolica liczyła 1,3 mln mieszkańców, liczbę 1,5 mln Warszawa przekroczyła w 1978 roku (wówczas rocznie osiedlało się w stolicy ok. 20 tys. osób). Rekordowym rokiem był 2006 - do stolicy przeprowadziło się aż 25 tys. osób! (dane podajemy za "Kim jest prawdziwy Warszawiak"/Polityka nr 42).

Obecnie Warszawa liczy 1,7 mln osób i jak wynika ze spisu powszechnego, tylko 53 proc. mieszkańców stolicy się tu urodziło.

d3n9xc0

Za dnia w mieście przebywa ponad 2,4 mln osób, z czego 495 tys. to codziennie dojeżdżający, a 250 tys. to osoby tutaj mieszkające, ale nie zameldowane.

Warszawa wciąż jest najpopularniejszym miejscem na przeprowadzkę. Najwięcej, bo aż 4,6 tysiąca osób przyjechało tutaj z województwa lubelskiego. To aż 57 proc. wszystkich emigrantów. Na drugim miejscu są ludzie z podlaskiego, na trzecim ze świętokrzyskiego. Poza tymi województwami, najczęściej przyjeżdząją do nas osoby z warmińsko-mazurskiego i podkarpackiego.

d3n9xc0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3n9xc0
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj