RegionalneWarszawaSasin: "ustawa ws. metropolii warszawskiej powinna być uchwalona do końca roku"

Sasin: "ustawa ws. metropolii warszawskiej powinna być uchwalona do końca roku"

Jacek Sasin wraz z wojewodą mazowieckim poinformowali, że w połowie przyszłego tygodnia powinny ruszyć dalsze konsultacje dotyczące projektu ustawy autorstwa PiS.

Sasin: "ustawa ws. metropolii warszawskiej powinna być uchwalona do końca roku"
Karolina Kołodziejczyk

16.03.2017 17:15

- Ustawa ws. metropolii warszawskiej powinna być uchwalona do końca tego roku, aby jej przepisy mogły zafunkcjonować przed wyborami samorządowymi - powiedział poseł PiS Jacek Sasin po czwartkowych rozmowach z samorządowcami z Mazowsza.

W czwartek Sasin i wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera spotkali się przedstawicielami gmin wymienionych w dotychczasowej propozycji PiS dotyczącej utworzenia metropolii warszawskiej. Była to już druga tura konsultacji w sprawie projektu PiS, wcześniejsze odbyły się w lutym.

- Realnie, żeby ta ustawa mogła zafunkcjonować w kontekście wyborów samorządowych, to ona musi skutecznie wejść w życie przed końcem tego roku. Ponieważ mówimy nie tylko o samym fakcie wyborczym, ale też o konieczności pewnego zakresu czasowego przygotowania takich zmian - mówił Sasin na konferencji prasowej po spotkaniu. Wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku.

- Te kilka miesięcy jest niezbędne - podkreślił poseł PiS. - Zakładam, że koniec tego roku to jest ten najdalszy moment, kiedy ta ustawa powinna być uchwalona - dodał.

Sasin wraz z wojewodą mazowieckim poinformowali, że w połowie przyszłego tygodnia powinny ruszyć dalsze konsultacje dotyczące projektu ustawy autorstwa PiS. Konsultacje mają potrwać co najmniej półtora miesiąca, a do wakacji powinna zakończyć się ich ocena.

Harmonogram konsultacji już wkrótce

Według Sasina, samorządowcy zgadzają się z tym, że potrzebna jest nowa ustawa metropolitalna, a ci, którzy uczestniczyli we wcześniejszym spotkaniu zadeklarowali, że chcą dalej brać udział w konsultacjach dotyczących projektu ustawy. - Teraz przechodzimy do następnego etapu. Jak ustaliliśmy na tym spotkaniu, to będą problemowe zespoły, które w mniejszym gronie będą już pracowały nad konkretnymi obszarami, które budzą zainteresowanie, zaniepokojenie, dyskusję, czy też wymagają dalszego uszczegółowienia - przekazał dziennikarzom.

- Wojewoda w najbliższym czasie (...) zaproponuje harmonogram. Zaproponuje również obszar prac tych problemowych zespołów i zwróci się do zainteresowanych samorządów o to, aby wskazały osoby, które będą nad tymi konkretnymi rozwiązaniami pracować - dodał.

Podkreślił jednak, że konsultacje nie będą ograniczone do rozmów z samorządowcami. Poinformował, że w najbliższych dniach ruszą one także wśród mieszkańców gmin ujętych w projekcie ustawy. - Jestem przekonany, że będziemy w stanie dotrzeć do ludzi i osiągnąć taki skutek, że z jednej strony mieszkańcy będą mogli czuć się dobrze poinformowani w tej sprawie i w oparciu o tę informację wyrazić swoją opinię, a z drugiej strony nam to da bardzo dobry materiał do dalszej pracy - wskazał poseł PiS.

- Ten materiał zostanie potem opracowany przez ekspertów. Mam zapewnienie ze strony ministra (spraw wewnętrznych Mariusza) Błaszczaka, że włączy się w tę ocenę Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego, który dysponuje gronem ekspertów, którzy zapoznają się z wnioskami z tych konsultacji. I na tej podstawie zaproponujemy nową, poprawioną wersję tego projektu ustawy metropolitalnej - powiedział Sasin.

- Mam nadzieję, że do wakacji uda nam się ten proces zamknąć - zaznaczył.

Wojewoda Sipiera ocenił, że w czwartek "udało się ruszyć z miejsca", a konsultacje pozwolą na przygotowanie dobrej ustawy metropolitalnej. W jego ocenie już widać, że są samorządy, które nie chcą nic zmieniać, ale też takie, które oczekują pewnych zmian oraz te, które "cieszą się, że wreszcie coś się w kwestii metropolii dzieje".

Forum czy kosnultacje?

Dziennikarze dopytywali też wojewodę o sens terminu odbytego w czwartek spotkania, ponieważ kolidowało ono z Forum Samorządowym odbywającym się w tym samym czasie w Warszawie. Sipiera stwierdził, że nie wiedział o zwołaniu Forum i nie otrzymał na nie zaproszenia. Dodał, że na początku zorganizowanych przez niego konsultacji o metropolii warszawskiej uczestniczyło w nich 70 samorządowców. - Później około połowa z nich przeniosła się na Forum - powiedział.

Forum Samorządowe w Warszawie odbyło się z udziałem marszałków, przewodniczących i radnych sejmików wojewódzkich, prezydentów, burmistrzów, starostów oraz wójtów z całego kraju.

Kontrowersyjna ustawa o mega-Warszawie

Przygotowany przez posłów PiS projekt ustawy o ustroju m. st. Warszawy zakłada, że Warszawa stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby 33 gminy, w tym: w tym gminę Warszawa oraz gminy: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka.

Źródło: (PAP)

Oprac. Karolina Pietrzak

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)